Talwar to w oryginale indyjska szabla o charakterystycznie zakrzywionej głowni, a która wywodzi się od szabli mongolskiej. Replikę takiej szabli znajdziemy w ofercie znanej amerykańskiej firmy Cold Steel.

Kształt tejże szabli musiał przypaść do gustu właścicielowi firmy, gdyż Lynn C. Thompson zaprojektował na jej podstawie składany nóż o takiej samej nazwie.
Talwar powstał w dwóch rozmiarach. Mniejsza wersja posiada głownię o długości około 111 milimetrów (4 cale), z kolei zaś głownia większego mierzy około 140 milimetrów (5,5 cala). I tutaj należy zaznaczyć, iż większy model zdecydowanie należy do klasy XL, która potrafi zrobić wrażenie na każdym, kto weźmie ten nóż do ręki.

Wersja XL ma potężną rękojeść o długości 190 milimetrów. Wykonana została z dwóch kawałków czarnego G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami), które jest bardzo wytrzymałe i odporne na wykruszenia. Stalowy grzbiet wzmacnia całą konstrukcję, dzięki czemu jest ona bardzo sztywna.
Powierzchnia G10 jest teksturowana, dzięki czemu rękojeść nie ślizga się w dłoni. Nawet mokre dłonie znajdują perfekcyjny kontakt z tworzywem, dzięki czemu możliwa jest praca w każdym środowisku.
Istotnym elementem jest ergonomia, która w tym nożu jest wyśmienita. Profil rękojeści, a także podcięcia na palce pozwalają na różne chwyty, z których każdy jest bardzo wygodny i pozwala na bezpiecznę i efektywną pracę.

Blokada głowni to rewelacyjny system Tri-Ad Lock który zaprojektował Andrew Demko. Ten rodzaj blokady uznany jest za jeden z najlepszych systemów stosowanych w nożach składanych, gdyż potrafi wytrzymać większe obciążenia niż inne rozwiązania. Tri-Ad Lock opatentowany został właśnie przez firmę Cold Steel.
Już sama grubość elementów blokady (4 milimetry) budzi zaufanie, a dźwięk zapadającej sprężyny brzmi nad wyraz donośnie.

Mimo dużej rękojeści, nóż można nosić w kieszeni. Oczywiście musi to być dość spora kieszeń, chociażby spodni typu „bojówki”. Aby móc wygodnie przenosić nóż mamy do dyspozycji stalowy klips (lakierowany na kolor czarny) z logiem firmy, który świetnie spełnia swoją rolę. Kupując nóż otrzymujemy dwa klipsy, pozwalające na używanie zgodne z naszymi preferencjami (lewa, bądź prawa strona).
Obok klipsa znajduje się otwór na linkę (Lanyard Hole), który pozwoli na założenie paracordu lub rzemienia.

Otwieranie głowni zapewnia specjalnie zamontowany na grzbiecie stalowy element o nazwie Thumb Plate. Przy jego pomocy możliwe jest otwarcie noża jedną ręką. Co więcej, został on tak zamontowany, iż z powodzeniem możemy go używać jako system Wave (podczas wyjmowania noża z kieszeni stalowa płytka zahacza o jej krawędź powodując otwarcie głowni). Rewelacyjne dopasowanie elementów pozwoliło uzyskać świetną mechanikę, dzięki czemu otwieranie i zamykanie Talwara odbywa się bardzo płynnie i bezpiecznie.

Na rynku można spotkać modele, których głownie wykonane zostały z dwóch różnych stali, gdzie jedna z nich to znana i popularna japońska stal AUS8, a druga to amerykańska stal proszkowa CTS XHP. Od naszych upodobań zatem zależy, jaki rodzaj stali wybierzemy.
Głownia o grubości 4 milimetry posiada bardzo wysoki płaski szlif, który gwarantuje niesamowite właściwości tnące. Długa krawędź tnąca pozwala na wykonywanie długich cięć, dzięki czemu nóż świetnie spisuje się w kuchni przy np. porcjowaniu mięsa, czy też przy krojeniu artykułów spożywczych na desce. Wielkość głowni pozwala na wykonanie wielu prac kuchennych i sprawny użytkownik szybko dostrzeże zalety używania Talwara.
Oczywiście folder doskonale radzi sobie również w terenie. Wielkość konstrukcji pozwala na używanie większej siły, a co za tym idzie, wiele prac wykonamy po prostu sprawniej.
Na uwagę zasługuje mocny sztych (czubek ostrza), który swoją grubość zawdzięcza fałszywemu ostrzu położonemu w pewnej odległości od niego. Nie zmienia to faktu, iż sam sztych jest ostry jak szpileczka i można wykonywać nim bardzo precyzyjne prace.
Nóż wyjęty z pudełka jest bardzo ostry i pozwala na rzucenie go w wir pracy. Krawędź tnąca wyprowadzona została równo i użytkownik może cieszyć się ostrością na poziomie golenia włosów na przedramieniu.

Możliwości tnące, a także wytrzymałość blokady można obejrzeć na filmie zrealizowanym przez firmę Cold Steel.

Talwar w wersji XL nie jest typowym nożem i warto pamiętać, iż jego wielkość może wywoływać różne reakcje u postronnych osób, wszak długość tego noża po otwarciu wynosi około 325 milimetrów!!

Dla niektórych ten nóż będzie za wielki, ale znajdą się miłośnicy tej ciekawej konstrukcji, dla których Talwar XL stanie się doskonałym narzędziem do codziennej pracy. Przy minimalnym wręcz dbaniu o kondycję (czyszczenie, smarowanie, ostrzenie), nóż odwdzięczy się świetną mechaniką i gotowością do wykonania każdego zadania.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi ciekawymi nożami, w tym również z modelami w rozmiarze XL!

Źródła: wikipedia.org, coldsteel.com