Sidewinder Rattlesnake to prosty, ale bardzo ciekawie wyglądający nóż od firmy Colt, który zaskoczy każdego swoją wagą, a zarazem użytkowością.

Jest to nóż typu full tang, czyli całość wykonana została z jednego kawałka stali (seria 440). Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy, to brak okładzin na rękojeści. Producent zrezygnował z klasycznych okładzin, ale za to pokrył nóż ciekawym nadrukiem imitującym skórę grzechotnika, a na końcu rękojeści został zapleciony parcord. Fragment paracordu oplatający końcową część nieodparcie kojarzy się z grzechotką węża.
Wygląda to ciekawie i jest wbrew pozorom wygodne. Warto tutaj zauważyć, iż bardzo duża rękojeść (134 milimetry) pozwala na wygodne ułożenie nawet dużej dłoni, albo dłoni w rękawicy. Co więcej, ten kawałek paracordu pozwala na stabilizację chwytu, a także ułatwia wyciąganie noża z pochwy.

Nóż ma bardzo niespotykaną linię, która dzięki łukom wygląda smuklej i elegancko. Nawet głownia nie jest prosta, albowiem otrzymała ona kształt typu RECURVE (krawędź w kształcie fali pozwala na lepsze wykorzystanie krawędzi tnącej. Wydatny brzuszek pozwala na cięcie na płaskiej powierzchni, a wklęsła część na podcinanie (liny, sznury)).

Na głowni (jej długość to 90 milimetrów) położony został szlif wklęsły, dzięki czemu po prawidłowym ostrzeniu krawędź tnąca będzie ostra jak brzytwa, zwłaszcza iż grubość głowni to zaledwie 3 milimetry!

Długość całkowita noża to aż 229 milimetrów, jednak podczas pracy nie czuć tej długości, zwłaszcza iż waga noża bez pochwy (z zaplecionym paracordem) jest bardzo niska! Tak, jest to zdecydowanie zawodnik wagi lekkiej, który świetnie będzie nadawał się jako towarzysz podczas letnich wycieczek.
Oczywiście do noża dołączona jest kabura wykonana z kydexu w kolorze Coyote Brown. Wykonana została tak, aby jej waga wraz z metalowymi nitami oraz stalowym elementem mocującym na pasie i śrubami była jak najniższa i nie podnosiła wagi całego zestawu.

Aby założyć kaburę na pas, producent umieścił na niej przekładany stalowy klips, który można przełożyć na drugą stronę, dzięki czemu nóż mogą wygodnie nosić osoby prawo i leworęczne. Samo przełożenie montażu jest bardzo proste, bowiem wymaga odkręcenia zaledwie dwóch śrub z łbem krzyżakowym. Zabieg ten można przeprowadzić błyskawicznie, dostosowując system noszenia do naszych potrzeb.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestaw nosić jako tzw. neck, czyli nóż noszony na szyi. Wówczas demontujemy stalowy klips, a następnie przez oczkowe nity przewlekamy paracord i zawiązujemy pętlę. Nóż w kaburze trzyma się bardzo mocno i wchodzi do niej z charakterystycznym klikiem, zatem nie ma możliwości jego przypadkowego wysunięcia w pozycji rękojeścią w dół.

Dane techniczne:
– długość całkowita – 229 mm
– długość rękojeści – 134 mm
– długość głowni – 90 mm
– grubość – 3 mm
– waga z kaburą – 134 g
– waga bez kabury – 73 g
– waga kabury – 61 g

Colt Sidewinder Rattlesnake nie jest typowym nożem, jednak świetnie sprawdzi się jako lekki podręczne edc. Głownia o kształcie revurve pozwoli na bardzo wydajną pracę i nie straszne będą jej lekkie i proste zadania. Nóż może stanowić ciekawe uzupełnienie większego noża terenowego.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży typu fixed.