Przychodzi taki moment, gdy nasze dziecko podrośnie i jest gotowe brać czynny udział w terenowych wyprawach. Zaczyna pod naszym okiem uczyć się i odkrywać uroki piękna otaczającej przyrody, a i zazdrośnie patrzeć na nasz ekwipunek. To pora, gdy warto zastanowić się nad zorganizowaniem sprzętu dla naszej pociechy. Tak jak bez problemu kupimy plecak, czy też takie wyposażenie jak bidon, kubek, latarkę, tak pojawia się pytanie, jaki nóż można sprawić dziecku, by bezpiecznie pod naszym nadzorem uczyło się używania tego podstawowego narzędzia.
I tutaj z pomocą przychodzi ciekawy produkt firmy Baladeo, a mianowicie składany nóż o nazwie Papagayo Kid.

Papagayo Kid to składany nóż, który doskonale sprawdzi się jako pierwszy nóż do nauki używania i ostrzenia.
Rękojeść noża jest duża i małe ręce odkrywcy bez problemu będą mogły ją złapać nawet w rękawiczkach. Drewniane ryflowane okładziny (wykonane z drewna o nazwie Zebrano) zapewniają pewny chwyt, a stalowa konstrukcja zapewnia sztywność podczas pracy.
W tylnej części rękojeści znajduje się otwór przez który przełożono pętlę z paracodu. Przed pracą ową pętlę zakłada się na nadgarstek, co zabezpieczy nóż przed przypadkowym wysunięciem z dłoni. Poza tym, zaplatanka na końcu pętli ułatwia wyjmowanie noża z kieszeni.

Otwieranie głowni przebiega podobnie jak w klasycznych scyzorykach, czyli używamy specjalnego nacięcia (Nail Mark) znajdującego się na głowni. Ale tutaj ciekawostka. Otóż aby zapobiec przypadkowemu otwarciu się głowni, musimy najpierw nacisnąć czerwony guziczek znajdujący się w rękojeści i trzymając go, dopiero otworzyć głownię.
Podobnie postępujemy podczas zamykania noża, czyli najpierw naciskamy guzik i trzymając go składamy głownię.
Użycie blokady Plunge Lock było doskonałym pomysłem, bowiem jest to blokada prosta w obsłudze, ale dająca użytkownikowi pełne poczucie bezpieczeństwa. Przy prawidłowej obsłudze nie ma możliwości, aby nóż otworzył się, bądź zamknął bez naszej kontroli.
Istotne jest oczywiście dbanie o czystość noża, bowiem zabrudzenie mechanizmu blokady może negatywnie wpłynąć na jej działanie. Zasady czyszczenia i konserwacji również powinny znaleźć się w wiedzy przekazywanej dziecku!

Elementy noża dopasowane są tak, iż otwierana głownia nie stawia dużego oporu. Głownię wysuwamy aż do momentu, gdy usłyszymy trzask zapadającej blokady.

Otwarta głownia może u wielu użytkowników wzbudzić uśmiech, jednak brak ostrego czubka, a właściwie jego pełne zaokrąglenie naprawdę ma sens. Taki zabieg pozwoli dziecku uczyć się używania noża jako narzędzia do cięcia, a na naukę używania ostrego czubka przyjdzie jeszcze czas.
Dziecko przede wszystkim powinno opanować cięcie, wykorzystując do tego ostrą głownię z nierdzewnej stali, na której położono bardzo użytkowy wklęsły szlif. Przy pomocy takiej głowni dziecko bez problemu wykona większość prac w terenie, takich jak zastruganie kija na kiełbaskę, przygotowanie szczapek na rozpałkę, otwieranie opakowań, czy też przygotowanie i porcjowanie posiłku.

Aby zwiększyć komfort pracy, na grzbiecie głowni umieszczono głębokie nacięcia, na których dziecko może bezpiecznie oprzeć palec podczas używania.

Papagayo Kid doskonale nadaje się do nauki używania i dbania o nóż. Wbrew pozorom, wykonać nim można wiele czynności, a jednak bezpieczeństwo naszej pociechy idące za brakiem ostrego czubka da nam sporo komfortu. Poza tym, zaokrąglony czubek nie będzie kusił do rzucania nożem!
Nóż będzie świetnie ciął, ale tylko pod warunkiem utrzymania w odpowiedniej ostrości. Tak więc przed nami zadanie nauczenia dziecka jak noża używamy, jak go czyścimy i konserwujemy, a także jak ostrzymy. Warto tutaj pamiętać o zasadzie, iż ostrym nożem łatwiej się pracuje, a więc i mniej siły przykładamy podczas cięcia, a co za tym idzie, jest mniejsze ryzyko skaleczenia!
Dane techniczne:

  • długość złożonego – 99 mm
  • długość głowni – 74 mm
  • grubość głowni – 2,2 mm
  • stal głowni – 420
  • szlif wklęsły
  • długość całkowita – 172 mm
  • waga (z paracordem) – 70 g

Papagayo Kid to bardzo sympatyczna propozycja pierwszego w życiu noża i na pewno przypadnie do gustu niejednemu małemu użytkownikowi.
Sam nóż może być początkiem kompletu, gdyż bez problemu możemy do niego dokupić odpowiedni pouch, który pozwoli nosić nóż na pasku, a także odpowiednią ostrzałkę. Dodatkowo możemy wymienić paracord na inny kolor, a na koniec przyozdobić linkę jedną z wielu ciekawych ozdób.
A gdy uznamy już, iż nasza pociecha bez problemu radzi sobie z jego używaniem, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeszlifować głownię tak, by uzyskać ostry, roboczy czubek. Wówczas nasza pociecha będzie mogła używać znanego już jej noża, ale z nowymi możliwościami.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!