Samuel Colt to postać która zajmuje ważne miejsce w rozwoju broni palnej. Ten amerykański konstruktor i projektant broni strzeleckiej opracował ulepszone wersje rewolwerów, które dzięki swojej niezawodności, a także niskiej cenie zdobyły rynek sprzedaży. To właśnie spod jego ręki wyszły tak znane rewolwery jak Colt Dragoon, Walker, czy też Navy.

Dzisiaj Colt to marka znana każdemu miłośnikowi broni, gdyż oferta firmy obejmuje szeroki wachlarz produktów, począwszy od rewolwerów nawiązujących do historycznych modeli, poprzez klasyczne pistolety, aż do modeli broni długiej wykorzystujących najnowsze technologie z dziedziny broni palnej.

Colt to oczywiście nie tylko broń palna, ale również szereg innych produktów, wśród których nie mogło zabraknąć również noży. Oferta jest bardzo bogata, zaczynając od scyzoryków nawiązujących do starych, klasycznych modeli, poprzez noże myśliwskie, taktyczne, foldery edc, a kończąc na nożach ratunkowych, brzytwach i długopisach taktycznych.

Ciekawym modelem któremu warto się przyjrzeć, jest nóż o głowni stałej, nadający się do ciężkiej pracy. Oznaczony został jako model CT416.

Nóż o tyle ciekawy, iż wykonany z jednego kawałka stali 440A (pokrytej powłoką tlenku tytanu), jednak przy założeniu, iż rękojeść ma być wygodna i nie wymagać owijania np. paracordem. Dzięki takiemu podejściu, powstał duży (długość to około 204 mm, głownia 102 mm) i bardzo wytrzymały nóż. Głownia posiada wysoki szlif płaski oraz dodane fałszywe ostrze, które delikatnie redukuje wagę, ale i nadaje całości ciekawy wygląd.

Mimo prostej wydawałoby się konstrukcji, nóż nie jest pozbawiony smaczków. Jednym z nich jest ciekawy grzbiet, gdyż fałszywe ostrze przechodzi w efektownie wyglądające zaokrąglenie, za którym znajdują się nacięcia stabilizujące dłoń podczas pracy.

Nacięcia powtórzone są również na podcięciu pod palec wskazujący, dzięki czemu chwyt staje się pewniejszy, bez znaczenia czy pracujemy gołą dłonią, czy też w rękawicach.

Rękojeść jest prosta i lekko poszerzająca się ku końcowi, co również poprawia chwyt podczas pracy i zapobiega przypadkowego wysuwaniu się noża z dłoni. Na końcu rękojeści znajdziemy otwór pozwalający na przełożenie linki, co pozwoli ustabilizować chwyt np. podczas rąbania. W zestawie znajduje się praktyczna pochwa z nylonu, która pozwala na noszenie noża na pasie. Mimo surowego wyglądu, doskonale spełnia swoje zadanie i świetnie zabezpiecza nóż przed zgubieniem.

Co więcej, w wewnętrznej części pochwy która stanowi zamknięcie znajdziemy kieszonkę, a w niej diamentową ostrzałkę, przy pomocy której bez problemu przywrócimy ostrość krawędzi tnącej w każdych warunkach.

Nóż CT416 to świetna propozycja na nóż do ciężkiej pracy. Konstrukcja noża pozwoli na mocniejsze używanie bez obaw, iż uszkodzeniu ulegnie rękojeść, a stalowa budowa pozwoli nawet na dobijanie głowni młotkiem, gdy zajdzie potrzeba przecięcia bądź przerąbania twardych elementów. Doskonale spełni swoje zadania jako uzupełnienie np. skrzynki narzędziowej w samochodzie, bądź w domu.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą!

 

 

Źródła:
wikipedia.org
colt.com