Napisałem poniższy artykuł, aby każdy zobaczył, czego używam do pracy i co jest mi w niej pomocne. Oto Kilka zdjeć wraz z komentarzem:

1. Imadła – Posiadam dwa imadła maszynowe, ciężkie i solidne, pozwalające na bardzo dobre mocowanie obrabianego przedmiotu. Można go w nich bardzo ładnie ścisnąć, a duże szczęki mocno trzymają dosłownie wszystko. To zielone imadło dodatkowo wykorzystuję jako prowizoryczne kowadło. Oba są do kupienia w sieci sklepów Castorama, Praktiker itp.
2. Cięcie stali i drewna – Proste brzeszczoty do metalu są do kupienia za około złotówkę, jedynie okrągły drut z wolframową „posypką” kosztował 20 zł. Wszystkie doskonale tną stal, drewno, micartę, ponadto Łatwe je zamocować. Do kupienia w każdym sklepie narzędziowym.
3. Pilniki – Do stali i drewna: od dużych, okrąglych, poprzez duże płaskie, aż po małe, tzw. iglaki. Pilniki te bez problemu zbierają stal, drewno i micartę. Można je kupić w sklepach narzędziowych (jednak unikajcie tych najtańszych egzemplaży…).
4. Materiały ścierne – Najczęściej papiery o gradacjach 80, 120, 150, 220, 280, 300. Do drewna używam czasami także siatki stalowej z opiłkami. Dostępne w każdym sklepie z narzędziami.
5. Inne pomoce – Gogle ochronne, rękawiczki, mały młoteczek, małe kowadełko, maska na twarz i punktak. Tanie, a jakże przydatne…Dostępne w każdym sklepie z narzedziami.
6. Wiercenie i frezowanie
Od lewej:
wiertło 5 mm do drewna
wiertło 2 mm do metalu
wiertło 3 mm do metalu
wiertło 5 mm kobaltowe do metali twardych
wiertło 5 mm tytanowe do metali twardych
wiertło 6 mm tytanowe do metali twardych
Z tyłu dwa frezy do rozwiercania krawędzi otworów czy do obróbki drewna.
7. Materiały na piny – Od lewej:
rurka miedziana 6 mm
rurki miedziane 2 mm
drut miedziany 3 mm
miedziany 2 mm
drut miedziany 1 mm
pręty miedziane 2 mm
klej Poxipol Ciężko dostać tylko te rurki, drut można kupić w każdym sklepie z artykułami elektrotechnicznymi.
8. Polerowanie
Na dole krażek z twardego filcu
Klocek twardego drewna
Guma polerska
Pasta polerska o dwóch gradacjach
9. Konserwacja i obróbka drewna
Terpentyna balsamiczna – do dostania w każdym sklepie zfarbami.
Mieszanina terpentyny z woskiem
Filc do polerowania – z buta 😉
Hebelek do drewna – ze sklepu z narzędziami.
10. Fornir do przekładek w okładzinach – Warto posiadać kilka gatunków forniru, wykonanego najlepiej z ciekawych gatunków drewna, począwszy od buku, poprzez dąb, mahoń, wiśnię i inne… Nie jest łatwy do zdobycia, najlepiej zdobyć odpady z zakładów meblowych.
11. Materiały pomocnicze – Dwa różne rodzaje ścisków, kleszcze sprężynowe – bardzo pomocne chociażby podczas mocowania imadła do stołu czy ściskania klejonych powierzchni. Wszystko to jest do dostania w każdym sklepie z narzędziami.

I na tym koniec, życzę owocnej pracy w warsztacie!