Szukając noża o stałej głowni, który bez problemu poradzi sobie z cięższą pracą w terenie, a i przy okazji będzie wyglądał nowocześnie i taktycznie, warto przyjrzeć się nowości na naszym rynku, a mianowicie noża o stałej głowni Primal Force z firmy Alfa Benetti.

Oferta firmy nie jest szeroka i skupia się praktycznie na kilkunastu modelach, podzielonych wg. zastosowań na TREKKER, TACTICAL, HUNTER I MULTI-TOOLS.

Z racji swojej konstrukcji i wyglądu, model Primal Force należy do grupy noży taktycznych.

Długość noża to około 248 milimetrów, z czego około 135 milimetrów to głownia o profilu drop point. Konstrukcja to full tang (pełny trzpień), wykonana ze stali 8Cr13MoV o grubości 3,8 milimetra. Z tej samej stali można znaleźć również produkty takich firm jak Spyderco czy też Benchmade (stal ta uważana jest za odpowiednik AUS-8). Aby nadać konstrukcji taktyczny wygląd, powierzchnia pokryta została ciemną powłoką (Titanium-Nitride). Mimo mocnej konstrukcji nóż nie jest zbyt ciężki, gdyż jego waga to około 212 gramów.

Bardzo podoba mi się szlif główny, który został wyprowadzony bardzo blisko rękojeści, dzięki czemu posiada maksymalną długość. Położenie szlifu głównego, jak i fałszywego prawidłowe, podobnie jak samo wyjście szlifu. Całość uzupełnia równo położona krawędź tnąca, która pozwala na wykonywanie pracy od razu po wyjęciu noża z pudełka.

Rękojeść noża wykonana została z efektownie wyglądającej dwukolorowej micarty, która aby wzmocnić siłę chwytu dodatkowo pokryta jest głębokim frezowaniem. Taka forma wykończenia powierzchni pozwala na pewny chwyt zarówno gołą dłonią, jak i w rękawiczkach taktycznych, czy też rękawicach zimowych. Na końcu rękojeści znajduje się glass breaker, którym bez problemu możemy kruszyć szkło, jak i inne materiały. Całość uzupełnia otwór pozwalający na przełożenie linki.

W zestawie z nożem otrzymujemy pochwę, która stanowi świetny przykład na to, jak ciekawie można zaprojektować i wykonać ten nieodzowny element.

Pochwa wykonana została z dwóch kawałków kydexu (o grubości 1 milimetra), które połączone zostały metalowymi nitami. Profilowana powierzchnia tworzywa bardzo pewnie trzyma nóż w środku, nie pozwalając na jakiekolwiek luzy, czy też zdarzające się czasami w wielu konstrukcjach „klekotanie” (złe dopasowanie kydexu do noża). Warto zwrócić uwagę na ciekawie zaprojektowany i wykonany otwór odprowadzający wilgoć ze środka. Nie jest to, jak najczęściej bywa wywiercony otwór w bocznej części pochwy, ale świetnie pomyślany kanał, pozwalający na łatwiejsze czyszczenie.

Bardzo ciekawy jest również system mocowania noża do pasa. Otóż wykorzystując otwory i nity montażowe, zamocowano na pochwie niezwykle ciekawy element, a mianowicie lekką i cienką blaszkę z klipsem do mocowania.

Rozwiązanie o tyle ciekawe, iż tak mocowana pochwa nie odstaje od pasa, tylko bardzo ciasno przylega do niego. Klips posiada podgięty element, który blokuje pochwę podczas wyjmowania noża, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż wraz z nożem zdejmiemy z pasa pochwę. Oczywiście cały system mocowania jest przekładalny, dzięki czemu pochwę możemy zamocować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki doskonałemu dopasowaniu pochwy do noża, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nóż przenosić rękojeścią w dół, jeżeli ktoś preferuje taki sposób noszenia.

Tak zaprojektowana pochwa z systemem montażu to świetne uzupełnienie zestawu. Każdy użytkownik doceni jej niską wagę (około 70 gramów), a także minimalną grubość (w najgrubszym miejscu są to 23 milimetry).

Nóż Primal Force to bardzo ciekawa konstrukcja, warta zapoznania się z nią. Przyzwoite materiały, świetne wykonanie, doskonale zaprojektowana pochwa to mocne atuty tego noża. Warto jeszcze wspomnieć, iż stosunek ceny do jakości i materiałów jest bardzo atrakcyjny. Primal Force to świetna oferta dla każdego, kto używa noża w terenie i doceni jego właściwości. Outdoorowe zadania nie będą dużym wyzwaniem dla tego modelu i poradzi sobie świetnie zarówno podczas przygotowania ogniska, jak i przy budowie schronienia, czy też przy innych pracach terenowych. Taktyczny wygląd docenią z kolei zwolennicy militariów, dla których nóż ten może stanowić uzupełnienie ekwipunku, bez względu czy będzie to ekwipunek żołnierza, czy też miłośnika ASG, tudzież członka grupy rekonstrukcyjnej.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o stałej głowni!

 

Źródło:
www.alfabenetti.com