Swego czasu folder o nazwie RAT 1 był bardzo popularny i gościł w wielu zbiorach miłośników ostrości. Jednak nic nie trwa wiecznie, zwłaszcza na rynku noży, który co chwilę zaskakuje nowinkami. Dlatego nie było dla mnie zdziwieniem, gdy pojawił się kolejny ciekawy model o nazwie AVISPA.

AVISPA to nóż będący jakoby następcą RATa, jednak zdecydowanie różniący się wieloma elementami. Pierwszą zmianą jest chociażby sam producent, gdyż za wykonanie noża odpowiada firma Blue Ridge Knives mieszcząca się na Tajwanie. Za sam projekt noża odpowiedzialny jest Mike Perrin i Jeff Randall, a firma ESEE jedynie promuje go na swojej stronie.

Folder jest sporych rozmiarów, gdyż jego długość po otwarciu to 215 milimetrów (długość złożonego to 127 milimetrów). Głownia o długości 89 milimetrów wykonana została ze stali AUS-8, która używana jest przez wiele znanych firm (Cold Steel, Benchmade, CRKT, Ontario) i potrafi mile zaskoczyć swoimi możliwościami, gdyż długo trzyma przyzwoite parametry cięcia, a także jest łatwa w ostrzeniu.

Głownia o grubości 2,8 milimetra i profilu drop point posiada pełny płaski szlif, który przy wysokości 26 milimetrów daje rewelacyjne właściwości tnące. Warto tutaj zwrócić uwagę na efektowne wykończenie powierzchni stali czyli stonewash, dzięki czemu nie będą widoczne małe zarysowania jakie pojawią się podczas pracy.

Na grzbiecie znajdziemy nacięcia, które zapewniają pewne podparcie kciuka podczas pracy i zapobiegają ześlizgnięciu się palca. Wykonanie nacięć jest rewelacyjne i nawet mając delikatne dłonie nie będziemy czuć dyskomfortu podczas pracy.

Chcąc otworzyć głownię musimy skorzystać z obustronnego kołka. Nie jest on duży, jednak jego kształt daje dobre oparcie dla kciuka i otwieranie nie jest problemem zarówno gdy robimy to gołą ręką, czy też dłonią w rękawiczce.

Rękojeść noża jest duża i wygodna, pozwalając na chwyt pełną dłonią. Mocno zaznaczone podcięcie na palec wskazujący doskonale chroni rękę przed przypadkowym zsunięciem się na ostrze. Szkielet rękojeści wykonany został z nierdzewnej stali, a spora grubość użytych elementów pozwoliła na zbudowanie mocnej i sztywnej konstrukcji, która została dodatkowo usztywniona śrubami montażowymi oraz dystansami.

Oczywiście tak „pancerny” projekt nie mógł pozostać bez wpływu na wagę noża, która wynosi 126 gramów.

Blokada to framelock, tak więc jedna strona rękojeści to goła stal, która została podobnie jak głownia pokryta wykończeniem stonewash. Listek blokady robi wrażenie swoimi rozmiarami i działa doskonale, dając użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa podczas pracy. Tutaj po prostu nie ma możliwości, aby blokada przypadkowo puściła.

Drugą stronę rękojeści stanowi cieńszy liner, na którym zamocowana została okładzina wykonana z tworzywa sztucznego (Polymer) i w zależności od wersji spotykana jest w różnych kolorach (Brown, OD Green, Coyote Brown, Desert Tan oraz Black). Powierzchnia okładziny pokryta jest drobną fakturą, co pozytywnie wpływa na pewność chwytu.

Sporych rozmiarów klips pozwala na zamocowanie noża na krawędzi kieszeni. Jego wielkość pozwala na pewne mocowanie, a siła docisku do rękojeści jest na tyle duża, iż praktycznie nie ma możliwości na przypadkowe wysunięcie. Poza tym możemy dopasować sposób noszenia do swoich preferencji, gdyż mamy do dyspozycji cztery zestawy otworów pozwalających na przełożenie klipsa na dowolną stronę. Takie samo rozwiązanie było w folderze RAT 1 i sprawdziło się doskonale.

W tylnej części rękojeści znajduje się otwór, dzięki któremu każdy miłośnik efektownych paracordowych troczków będzie mógł zamontować swoją ulubioną plecionkę. Poza zdobieniem noża, taki troczek doskonale sprawdza się również jako element wspomagający przy wyjmowaniu noża z kieszeni (zwłaszcza dłonią w rękawicy).

Gotowe troczki różnego rodzaju dostępne są w naszym sklepie, podobnie jak sam paracord, a także ciekawe dodatki do paracordu jakimi są efektowne metalowe główki różnego rodzaju.

Mocnym atutem tego foldera jest jego doskonałe wykonanie. Wszystkie krawędzie rękojeści posiadają fazowane krawędzie, dzięki czemu nie odczujemy na dłoni żadnych niedogodności. Za świetną mechanikę odpowiadają podkładki z fosforobrązu, dzięki którym głownia wręcz płynie podczas otwierania. Przy minimalnym dbaniu o stan noża (mycie, czyszczenie i smarowanie), będzie on służył nam długo i będzie wspaniałym kompanem przy pracy.

AVISPA to mocna i wytrzymała konstrukcja, doskonale nadająca się do wielu zadań. Duża rękojeść, doskonała głownia i mocna blokada pozwolą nam na wiele, czy to przy tak błahych czynnościach jak przygotowanie posiłku (smarowanie głownią to poezja), jak i przy pracach w drewnie, tworzywie sztucznym, czy też innych materiałach. Ten folder naprawdę dużo zniesie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą

Źródło:
bladeforums.com