Historia tego noża jest intrygująca. Zaprojektował go Massad Ayoob – szef wyszkolenia jednostek w walce wręcz w Izraelu. Jego doświadczenie pozwoliło na prowadzenie własnej szkoły walki „Lethal Force Institute”, gdzie Razorback był głównym nożem wykorzystywanym podczas szkolenia. Ma na swoim koncie wiele artykułów traktujących o zastosowaniu noża i broni palnej w samoobronie. Obecnie prowadzi Massad Ayoob Group (MAG).


(zdjęcie pochodzi ze strony – defenseassociates.com)

Z założenia nóż powstał jako lekki, ale bardzo wytrzymały projekt, pozwalający na  noszenie zarówno na pasie, jak i na sprzęcie taktycznym. Początkowo produkowany przez firmę Masters Of Defense, która słynęła z produkcji taktycznych noży. Razorback posiadał głownię ze stali 154CM, a jego rękojeść stanowiło frezowane aluminium T6 6061. W komplecie była lekka i prosta kydexowa pochwa, pozwalająca na różne sposoby troczenia.


(zdjęcie pochodzi ze strony – forum.guns.ru)

Z czasem, produkcją tego noża zajęła się firma BLACKHAWK, zajmująca się produkcją i sprzedażą sprzętu taktycznego. Nóż zmienił również nazwę i obecnie nazywa się RAZORBACK – TROCAR.

BLACKHAWK delikatnie zmodyfikował projekt, tworząc wersję budżetową, ale nie ustępującą pola oryginałowi. Zmianie przede wszystkim uległa rękojeść, która obecnie wykonana jest z tworzywa o nazwie FRN (fiberglassreinforced nylon).

Zarówno grzbiet jak i spód rękojeści pokryty został fakturą, dzięki czemu nóż nie ślizga się w gołej dłoni, czy też dłoni odzianej w rękawice taktyczne. W tylnej części znajdziemy otwór pozwalający na założenie linki.

Głownia (wykonana ze stali AUS8A i z powłoką PVD) o profilu TANTO, od oryginału różni się brakiem zbrocza, a także dodanymi nacięciami na grzbiecie. W sumie są to kosmetyczne zmiany, nie wpływające na użytkowość noża.

Dużej zmianie uległa pochwa. Wykonana została z tworzywa sztucznego i jest doskonale dopasowana do noża. Jej budowa jest prosta, ale bardzo funkcjonalna. Co ciekawe, na pochwie znajdziemy logo firmy Masters Of Defense (MOD).

Do noża i pochwy dołączony jest ciekawy zestaw (TCCS ACCESSORY/REPLACEMENT HARDWARE KIT), który pozwala na różne sposoby troczenia i noszenia noża.

Podstawą troczenia jest IWB (Inside Waist Band) pozwalający na dyskretne noszenie noża między ciałem, a spodniami (pętla IWB zaczepiana jest o pasek przy spodniach). Niska waga noża i system IWB pozwala na komfortowe noszenie, zarazem ukrywając go przed oczami postronnych osób, a zarazem pozwala na bardzo szybkie dobycie.

W zestawie znajdziemy również łańcuszek kulkowy (gruby i bardzo wytrzymały), dzięki któremu możemy nóż założyć na szyję, bądź wykorzystać również do przytroczenia pochwy do paska.

Dodatkowo otrzymujemy elementy, dzięki którym pochwę możemy przytroczyć do taktycznych szelek, taktycznego oporządzenia, a nawet zamontować na krawędzi wysokiego buta. Wszelkie sposoby montowania ułatwiają nam dołączone do zestawu specjalne śruby (Chicago Screw).

Aby poradzić sobie z wszystkimi opcjami montażu, warto zapoznać się z dołączoną instrukcją, bądź zapoznać się z nią on-line.

Blackhawk Razorback Trocar to nóż o zacięciu taktycznym, który poradzi sobie w ciężkich zadaniach stawianym tego typu narzędziom. No i oczywiście doskonale nada się podczas APOKALIPSY ZOMBIE !!