Sztylet to nóż niezwykły. Przewija się w historii już od czasów paleolitu i wykonywano go z kości, rogu, bądź kamienia. Ewoluował wraz z rozwojem technologii, aż do form znanych i popularnych zwłaszcza podczas toczenia konfliktów zbrojnych. Ot chociażby model Fairbairn-Sykes (F&S), czyli brytyjski nóż szturmowy zaprojektowany przez Williama E. Fairbairna i Erica A. Sykesa.

Zmieniały się techniki walki, a wraz z nimi zmieniał się ekwipunek żołnierza. Sztylet nie jest już tak popularnym narzędziem jak kiedyś, niemniej nadal produkowany jest przez wiele znanych i popularnych firm, a i znajduje swoje miejsce w wyposażeniu indywidulanym członków formacji munurowych. Jedną z firm która produkuje piękny model sztyletu jest Browning, który wykorzystał nowoczesne spojrzenie na nóż bojowy i stworzył ciekawą pozycję o nazwie Backlash.

Sztylet ten należy do grupy produktów o nazwie BLACK LABEL o której pisałem tutaj:BROWNING BLACK LABEL

Głownia noża wykonana została ze stali 440, która w tym wypadku została pokryta czarną powłoką. Jelec i koniec rękojeści wykonany jest ze stali, a sama rękojeść z anodyzowanego na kolor zielony aluminium.

Nóż nie jest duży, gdyż jego całkowita długość to 10 cali, z czego połowę stanowi głownia. Wykonanie na bardzo dobrym poziomie, tak samo jak dopasowanie wszystkich elementów.

Produkowany jest również model z rękojeścią z G-10, który wygląda równie ciekawie.

Mocną stroną całego zestawu jest dołączona pochwa. Wykonana metodą wtryskową wygląda bardzo efektownie i świetnie spełnia swoją rolę.

Bardzo ciekawie został zaprojektowany sposób wyciągania noża. Często musimy szarpać się z tworzywem sztucznym, aby spasowane elementy pochwy uwolniły nóż, a w tym wypadku, wystarczy naciśnięcie palcem dodatkowego elementu, by płatki tworzywa rozchyliły się, pozwalając tym samym wyjąć nóż bez najmniejszego wysiłku. Rozwiązanie proste, ale bardzo komfortowe.

Na pochwie znajdziemy unowocześnioną wersję znanego systemu mocowania pochwy do pasa – Tek-Lok. Pozwala on na indywidualne dostosowanie sposobu noszenia do potrzeb użytkownika. Bez znaczenia, czy nóż będzie przenoszony na pasie w pozycji pionowej czy też w poziomie, bądź też będzie troczony do taktycznej kamizelki – Tek-Lok pozwoli bez problemu dopasować kąt ustawienia pochwy do naszych wymagań.

Wraz z pochwą i Tek-Lokiem otrzymujemy jeszcze jeden ciekawy element, a mianowicie kostkę, pozwalającą na montaż pochwy na szynie MIL-STD 1913 (szyna Picatinny).

Mocowanie noża do broni może wydawać się mało praktyczne, niemniej stosuje się takie rozwiązania i zależne one są tylko i wyłącznie od użytkownika.

Zresztą tylko od nas zależy jak będziemy przenosić nóż, gdyż tak Tek-Lok jak i kostka do szyny są oczywiście w pełni demontowane.

Nie da się ukryć, iż Browning Backlash jest nożem ciekawym. Tak jak nie będzie to raczej nóż do prac terenowych, czy też nóż na miejskie EDC, tak uzupełnić może kolekcję broni białej, a w rękach doświadczonego i przeszkolonego żołnierza może stanowić broń ostatniej szansy.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą! Źródło: www.guns.com