Firmę BROWNING większość z nas kojarzy głównie z bronią palną. Jednak poza szeroką ofertą doskonałej broni i akcesoriów do niej, firma ta ma w swojej ofercie również odzież outdoorową, latarki oraz noże. Wśród bogatej oferty noży, która zaspokoi potrzeby zarówno myśliwego, jak i miłośnika survivalu, a także kolekcjonerów, znajdziemy modele w których zastosowano ciekawe materiały, takie jak kość żyrafy, różnorakie poroże, egzotyczne gatunki drewna, a także materiały nowoczesne, czyli g10, czy też micarta.

Miłym akcentem jest fakt, iż firma BROWNING nie zapomniała o kobietach i stworzyła dla nich ofertę pod nazwą FOR HER (dla pań), w której znajdują się noże wyróżniające się ciekawym designem i materiałem. I właśnie dwóm takim nożom się przyjrzymy.

Oba noże to foldery, czyli noże składane. Taka budowa pozwoli na wygodne noszenie noża czy to na krawędzi kieszeni, kurtki, czy też luzem w torebce. Nie są duże, więc nie zajmują wiele miejsca, a ich głownie są wystarczająco duże, by sprostać klasycznym wyzwaniom dnia codziennego. Przyjrzyjmy się im dokładnie.

Pierwszy z nich oznaczony został przez Browninga numerem 799 i jest małym folderem, o ciekawym wyglądzie.

Jego głownia wykonana została ze stali Sandvik® 12C27 (która jest stalą nierdzewną) i została pokryta czarną powłoką, która komponuje się z czarnymi bolsterami. Do otwarcia głowni używamy kołka, który został tak zaprojektowany, by otwarcie noża było jak najbardziej komfortowe.

Rękojeść tego foldera stanowi stalowy szkielet, z popularną blokadą liner lock, która jest prosta w obsłudze, a zarazem pewna i bezpieczna. Listek blokady został tak wyprofilowany, iż odblokowywanie nie jest problemem, gdyż delikatnie wystaje poza obrys rękojeści, dając podparcie kciukowi.

Na stalowych linerach mamy ciekawie zaprojektowaną rękojeść składającą się ze stalowych bolsterów oraz aluminium pokrytego powłoką Dura-Touch® Armor Coating. Powłoka ta sprawia wrażenie gumowej i jest miła w dotyku, a dodatkowo ciekawie wygląda w swojej kolorystyce.

Grzbiet noża stanowi tzw. „back-spacer” z tworzywa, który wzmacnia i usztywnia konstrukcję, jednocześnie nie podnosząc znacznie wagi całości.

Nóż nie jest duży, gdyż zamknięty mierzy tylko 83 milimetry, a po otwarciu głowni długość całości to raptem 145 milimetrów. Jednak małe rozmiary nie odbierają mu użytkowości!

Aby móc wygodnie nosić nóż z sobą, na jednym bolsterze został umieszczony klips, pozwalający na noszenie foldera na krawędzi kieszeni. Klips został zaprojektowany tak, iż nóż „ginie” w kieszeni (na końcu artykuł znajduje się zdjęcie pokazujące folder w kieszeni).

Drugim nożem jest model 895, który jest folderem większym i cięższym od poprzednika.

Głownia tego foldera również została wykonana ze stali Sandvik® 12C27, jednak tym razem producent zrezygnował z czarnej powłoki. Naturalny kolor stali kolorystycznie współgra zatem z kolorystyką rękojeści. Otwieranie głowni zapewnia nam kołek, który w tym wypadku wzbogacony został o frezowanie, aby uczynić otwieranie bardziej komfortowym.

Rękojeść zbudowana na stalowych linerach, na których mamy okładziny składające się ze stalowego bolstera  pokrytego czarną powłoką i polerowanej kości. Wygląda to bardzo elegancko i gustownie.

Blokadę noża również stanowi liner lock, którego listek podobnie jak w poprzednim modelu został lekko „wyciągnięty” poza obrys rękojeści.

W tym modelu grzbiet pozostawiono otwarty, usztywniając konstrukcję tulejkami dystansowymi w tylnej części rękojeści. Taka budowa w niczym nie ustępuje rękojeści z back-spacer-em, a ma tą zaletę, iż nóż łatwiej umyć i wyczyścić.

Ten model jak wspomniałem, jest większy od uprzednio opisywanego. Długość zamkniętego to 93 milimetry, a otwartego to 163 milimetry. Jednak cały czas jest to nóż, który swoimi rozmiarami doskonale będzie pasował do damskiej dłoni.

Bezpieczne i wygodne transportowanie noża możliwe jest dzięki klipsowi. Istnieje również możliwość noszenia noża w wygodnym pouchu, który ma możliwość mocowania na pasie, a który dostajemy w komplecie.

Oba opisane foldery to typowe noże na edc (every day carry), które codziennie mogą nam towarzyszyć, a w zależności od okoliczności i ubioru, przenoszone mogą być na krawędzi kieszeni, na pasie w pouchu, luzem w kieszeni dzięki małym rozmiarem i oczywiście w torebce.

Rozmiar noży pozwala na wykonanie klasycznych, prostych prac, jakich codziennie wykonujemy wiele. Począwszy od obcięcia wiszącej przy ubraniu nitki, poprzez otwieranie opakowań z produktami spożywczymi, otwieranie korespondencji (bardziej elegancko jest kopertę rozciąć ładnym nożem, niż poszarpać ołówkiem), aż do obierania owoców, warzyw, przygotowania posiłków, czy po prostu do zaostrzenia kijka na ognisko i pokrojenia upieczonej na tym kijku kiełbasy. Zastosowań noża w życiu codziennym jest wiele i nie ma sensu ich wszystkich szukać i wyliczać. Jednak zdecydowanie nóż jest narzędziem, które bezapelacyjnie przydaje się często i czasami w najmniej oczekiwanym momencie. W tym wypadku mamy jeszcze narzędzie wyglądające bardzo elegancko i w przystępnej cenie, gdyż noże firmy Browning nie szokują swoimi cenami.

Wykonanie noży ma przełożenie na stosunek ceny do jakości. Nie znajdziemy tutaj jakości wykonania noży z najwyższej półki cenowej, ale i nie jest to typowa tandeta bazarowa, która wykonywana jest z byle jakich materiałów, a jej budowa i spasowanie elementów często stanowi zagrożenie dla dłoni. Foldery firmy BROWNING wykonane są starannie i cieszą oko zarówno swoimi wyglądem, jak i użytkowością.

Wspomniałem wyżej o noszeniu noży na krawędzi kieszeni przy pomocy klipsa. Otóż po włożeniu folderów do kieszeni, na zewnątrz pozostaje tylko klips. Pozwala to na dyskretne noszenie foldera (nie każdy musi wiedzieć, iż używamy podręcznego nożyka), a wystający z kieszeni klips bardziej przypomina element długopisu, niż część foldera.

Myślę, iż oferta firmy BROWNING to ciekawa alternatywa na rynku noży, które mogą stanowić edc kobiety. Dbałość o wykonanie, dopracowana mechanika, ciekawy wygląd i kompaktowe wymiary czynią z tych folderów doskonałą propozycję na prezent, który może będzie pierwszym krokiem do poważnego „wnożowienia”.