Tani nóż do codziennego noszenia, który sprawdzi się na „poligonie” prac biurowych i kuchennych, a do tego nie przyniesie wstydu na wyprawie do lasu – tak można z czystym sumieniem nazwać kolejny produkt firmy Cold Steel.

Trial Guide powinien zaspokoić podstawowe wymagania, nie pustosząc przy tym portfela. Nóż dostajemy w pudełku, owinięty w folię, która ma chronić go przed wilgocią i trudami podróży. Rękojeść wykonana została z zytelu, a ostrze ze stali Carbon V, która niestety jest podatna na rdzę. Ostrze o kształcie Drop Point sprzyja pracom kuchennym, a także nadaje się do prac myśliwskich – nawet do tej kategorii zalicza go sam producent.

Trial Guide nie miał problemu z krojeniem miękkich pomidorów,zaostrzeniem kija, czy ze struganiem. Jest to więc wszechstronny nóż i nieoceniony kompan w wielu sytuacjach.

Dzięki fakturze jaką posiada rękojeść, możliwy jest pewny i mocny chwyt nawet wtedy, kiedy wszystko jest mokre lub ubrudzone. Rękojeść jest na tyle duża, że praca w rękawicach nie stanowi problemów. Tak samo blokada back lock w tej sytuacji jest o wiele wygodniejsza od innych blokad, gdyż zapewnia łatwe zamykanie noża nawet w utrudnionych warunkach.

Nóż otwieramy dzięki wycięciu w ostrzu o jajowatym kształcie. Jest to również rozsądny pomysł, który ułatwia operowanie nożem i sprawia, że nie trzeba np. na mrozie skostniałymi palcami siłować się z małymi kołkiem.

Jak na nóż w tej cenie, jest on bardzo wszechstronny i może stanowić poważną konkurencję dla innych produktów o podobnej wartości, które często są ze słabszej stali i mają o wiele mniejsze gabaryty. Ten model powinien przypaść do gustu ludziom, dla których np. Gerber – EZ-Out jest wciąż za mały i szukają czegoś na biwak, do lasu, ale i do plecaka na co dzień.

Jak już wcześniej wspomniałem, niestety Carbon V bardzo szybko koroduje, lecz staranne wysuszenie i przetarcie powinno zniwelować ten problem i pozwoli długo cieszyć się ostrością, którą ta stal trzyma wyśmienicie.

Podsumowując, jest to dobre narzędzie o zacięciu myśliwskim Dobry np. na prezent dla początkujących miłośników stali, którzy mają z góry zaplanowaną kwotę do wydania na ten pierwszy, markowy nóż.