CRKT to firma znana od dawna ze współpracy z wieloma znanymi projektantami noży na świecie. Pod jej logotypem mogliśmy poznać wspaniałe produkty takich knifemakerów jak Steve Ryan, Glenn Klecker, Ed Halligan czy też Ken Steigerwalt. Dlatego nie dziwi kolejny ciekawy projekt, za którym stoi dwóch znanych i szanowanych projektantów – Ken Onion oraz Flavio Ikoma.

Ken Onion to legenda nożowego świata. Ma na swoim koncie wiele udanych konstrukcji oraz kilkadziesiąt patentów projektowych, w tym chociażby „SpeedSafe”. Współpracował ze Spyderco, Kershaw, a obecnie jego prace możemy podziwiać pod sztandarem CRKT. Flavio Ikoma (Brazylia) to postać również znana, zwłaszcza z zaprojektowania i wdrożenia tzw. IKBS (Ikoma Korth Bearing System), czyli łożyska kulkowego stanowiącego element mechaniki głowni.

Współpraca tych dwóch panów zaowocowała w postaci ciekawego noża, jakim jest Sampa.

Głownia noża wykonana została ze stali AUS8, która doskonale sprawdza się w nożach EDC. Można ją łatwo naostrzyć, a i porządnie trzyma ostrość pozwalając na długą pracę. Wklęsły szlif i recurve (falowana linia krawędzi tnącej) gwarantują świetne cięcie, a ciekawie wyprofilowany grzbiet doskonale sprawdzi się podczas wbijania. W głowni znajduje się spory otwór, który pozwala na jej otwarcie, chociaż wygodniejszym jest użycie flippera (płetwy w dolnej części głowni). Można założyć, iż otwór w głowni ma służyć bardziej do zmniejszenia wagi głowni, a podczas pracy nie przeszkadza w użytkowaniu.

Mechanika jest wręcz doskonała. Po naciśnięciu flippera, głownia z dużą prędkością otwiera się i zostaje zabezpieczona blokadą. Tak komfortowe otwieranie to zasługa systemu IKBS, który zapewnia płynną i szybką pracę.

Rękojeść zadziwia swoją formą. Mi osobiście kojarzy się z pracami mojego ulubionego artysty plastyka jakim jest H.R. Giger. Artysta ten zasłynął przede wszystkim projektami do filmów „Diuna” oraz „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Jego prace to doskonałe połączenie form biologicznych z mechanicznymi elementami i taki właśnie jest dla mnie Sampa. Z jednej strony mamy do czynienia z aluminiową formą, która zachwyca swoją jakością wykonania, odwagą mocnych i zdecydowanych linii, otworów i kształtów, a z drugiej posiada kształt, który doskonale układa się w dłoni stanowiąc z nią jedność. Nie da się ukryć, iż jest to forma ciekawa i pozwalająca nacieszyć oczy.

Aluminiowa rękojeść uzupełniona jest stalowym linerem (stal 420J2) który stanowi również blokadę otwartej głowni.

Smaczku całości dodaje ciekawie zaprojektowany klips, który świetnie uzupełnia formę rękojeści, a i doskonale spełnia swoje zadanie.

Sampa to projekt ciekawy i nietuzinkowy, zdecydowanie wybijający się spośród wielu produkcji. Aluminium to ciekawy materiał i jak widać na przykładzie tego noża, a także innych projektów CRKT, można mu nadać niebywałą formę, przy jednoczesnym zachowaniu użytkowości.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą!

Źródło:

www.crkt.com

www.messerforum.net