CRKT jest firmą, od której zaczyna swoją przygodę wielu nożomaniaków, z czasem porzucając ją na rzecz bardziej „elitarnych” marek, z tzw. „wyższej półki”. Jej produkty, mimo wad, darzę wielką sympatią.

Oto w moich rękach leży nowy projekt Howard’a Viele – Wasp. O knifekamerze mówi się, że jego projekty to cuda, niczym Rolexy pośród noży. Wasp jest niby normalny, a jednak, kiedy weźmie się go do ręki, to zaczyna się czuć tą wspomnianą „rolexowatość”.

Rękojeść składa się z okładzin z prasowanego włókna szklanego (G10), utrzymanego w niebieskiej tonacji, które nadaje nożowi blasku i wyjątkowości. Wyjątkowości tak dużej że trudno oderwać wzrok od lini noża i okładzin, nadających jego sylwetce lekkiej zadziorności. Jest na czym zawiesić oko. Do tego rękojeść z tytanu. Czego można chcieć więcej?

Dwie rzeczy, które drażnią mnie w eleganckich nożach, to klips i blokada. Tutaj do czynienia mamy z cienkim klipsem, zamocowanym wysoko, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż klips nie wbija się w rękę i nie przeszkadza w pracy.

Diabeł tkwi w szczegółach – powiadają. Dlatego też nawet klips ma swoja ozdobę, w postaci trzech malutkich otworków, podobne znajdziemy zresztą na klindze. Prócz wizualnego efektu, jest to też wizytówka autora, którą umiejętnie wprowadza do wszystkich swoich projektów.

Blokada to pewny i estetycznie wykonany linerlock, który nie drażni oczu, lecz w zamian za odczucia estetyczne, trzeba się trochę natrudzić by do niego dotrzeć, więc osoby z niedźwiedzimi rękami będą musiały poprosić żonę czy dziewczynę o pomoc przy zamykaniu noża. Z pewnością jest to duży minus, ale ustalmy – Wasp jest ogólnie nożem niewielkim (raptem 6.87″ po rozłożeniu).

To, co najbardziej kochamy w nożach, to ostrze. Tutaj mamy do czynienia z wysoką klasą za rozsądne pieniądze i zerem udziwnień. Kształtem przypomina kolec i zapewnia zarówno dobrą przebijalność, jak i przyjemne cięcie, do tego stal posiada dobre właściwości, jeżeli chodzi o trzymanie ostrości i odporność na wykruszanie.

Otworzenie noża nie sprawia żadnego kłopotu. Zamiast zwykłego, metalowego kołka CKRT zastosowało miękki kraton, który jednak po jakimś czasie się ściera.

Dla kogo jest ten nóż? Dobry na prezent dla eleganckiego mężczyzny, który lubi mieć zajęte miejsce w neseserze. Sprawdzi się jako pomocnik przy pracach biurowych czy jako przyjaciel na firmowych wyjazdach. Zdecydowanie miło jest czymś takim rozpieczętować karton dobrego wina…