Zancudo (z hiszpańskiego „komar”), to świetna propozycja na folder do codziennego noszenia i oczywiście używania. Stosunkowo niewielkie rozmiary, doskonałe wykonanie, a przede wszystkim świetny stosunek ceny do jakości powodują, iż warto przyjrzeć mu się bliżej.

Za design noża odpowiedzialnych jest dwóch znanych projektantów – Mike Perrin i Jeff Randall. Ich wspólna praca zaowocowała stworzeniem ciekawego foldera, który można śmiało postawić obok tak znanej konstrukcji jak RAT-2.

Zancudo jak wspomniałem nie jest dużym nożem, gdyż otwarty mierzy 178 milimetrów, z czego głownia to około 75 milimetrów.

Głownia noża o profilu drop point wykonana została ze stali AUS-8 (grubość 2 milimetry), która łatwo się ostrzy, a także jest odporna na korozję. Dodatkowym atutem jest pełny płaski szlif, który zapewni nam doskonałe parametry cięcia.

Otwieranie głowni umożliwia dwustronny kołek, pozwalający na obsługę zarówno osobom prawo i leworęcznym. Mechanika otwierania jest na bardzo dobrym poziomie, więc przy minimalnym nawet dbaniu o czystość i smarowaniu, głownia będzie otwierać się płynnie i szybko.

Rękojeść ma bardzo ciekawy profil, który narzuca najwygodniejszy chwyt. Głębokie podcięcie pod palec wskazujący pozwala na bardzo wygodne ułożenie palców, będąc jednocześnie ochroną przed przypadkowym zsunięciem się dłoni na ostrze.

Blokada otwartej głowni to frame lock, który bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Druga strona rękojeści to stalowy, nierdzewny liner, na którym osadzono okładzinę z tworzywa sztucznego (nylon wzmacniany włóknem szklanym) z lekkim teksturowaniem (warto tutaj zaznaczyć, iż dostępne są różne wersje kolorystyczne rękojeści). Między framelockiem a linerem umieszczono tuleje dystansowe, dzięki którym łatwo zadbać o czyste wnętrze naszego noża.

Konstrukcja rękojeści jest sztywna, co w połączeniu ze świetnie działającą blokadą daje nam poczucie bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Wygodne noszenie noża w kieszeni umożliwia sporych rozmiarów klips, który możemy przełożyć według swoich upodobań w pozycję „Tip-Up” bądź „Tip-Down”. Położenie klipsa pozwala na stosunkowo głębokie schowanie noża w kieszeni, jednak pozwalając na wygodne jego wyjmowanie.

Uzupełnieniem rękojeści jest otwór w tylnej części, pozwalający na założenie troczka z paracordu.

Zancudo to bardzo fajna konstrukcja, którą wyróżnia przede wszystkim stosunek ceny do jakości. Użyte materiały są wystarczające dla każdego, kto używa noża do zwykłych, codziennych czynności. Idealny na miejskie EDC, bądź jako backup noszony w plecaku.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z wszystkimi nożami jakie posiadamy w naszej ofercie!