Istniejąca od 1939 roku firma Gerber znana jest chyba każdemu miłośnikowi ostrych narzędzi. Przez szereg lat w jej ofercie pojawiały się ciekawe pozycje, które znajdowały nabywców na całym świecie.

Z każdym rokiem firma rozwijała się i wprowadzała do oferty nowe produkty, dlatego dzisiaj dla każdego klienta dostępna jest szeroka gama narzędzi takich jak wszelkiego rodzaju noże, piły, maczety, latarki, siekiery, łopaty, zestawy survivalowe, a także multitoole.

Multitoole firmy Gerber znane i używane są od dawna, gdyż są to zdecydowanie mocne i użytkowe narzędzia, a nie tylko efektowne gadżety. Oferta jest bardzo bogata i sięga kilkunastu sztuk zawierających różnego rodzaju narzędzia różnego przeznaczenia (taktyczne, surwiwalowe, myśliwskie, turystyczne, .itp). Daje to każdemu możliwość wyboru takiego modelu, który najlepiej zostanie dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy.

Jednym z ciekawych modeli jest Gerber Multi-Plier 600 Bluntnose, czyli multitool z mocnymi kombinerkami z tępo zakończonymi szczypcami. Ramiona toola wykonane są z nierdzewnej stali, podobnie jak reszta narzędzi. Co ciekawe i warte zaznaczenia, Gerber Multi-Plier 600 w całości wykonany został w USA.

Multitool nie jest duży, gdyż jego długość po złożeniu to 124 milimetry. Bez problemu można nosić go w kieszeni kurtki, bądź na pasie w dedykowanym pouchu z nylonu balistycznego. W kieszeni spodni może być sporym obciążeniem, gdyż jego waga do niskich nie należy (255g).

Po rozłożeniu kombinerek, długość wzrasta do 160 milimetrów, co pozwala na wygodny chwyt i efektywną pracę.

Ciekawy jest sam sposób otwierania kombinerek. Nie jest to standardowy i najczęściej spotykany system (otwieranie poprzez pełne rozchylenie ramion), ale otwarcie odbywa się poprzez energiczny ruch ręką, podczas którego kombinerki ustawiają się na swoim miejscu wysuwając się z rękojeści.

Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, iż pozwala na otwarcie narzędzia jedną ręką, co może być istotne podczas pracy. Zamykanie z kolei wymaga naciśnięcia przycisków blokady, które znajdziemy na obu ramionach.

Wystarczy dosłownie kilka minut treningu i otwieranie toola staje sie odruchem, podobnie jak jego zamykanie.

Kombinerki w tym modelu wykonane zostały bardzo starannie i po złożeniu nie znajdziemy nawet najmniejszej szpary między szczękami. Od wewnątrz podobnie jak klasyczne narzędzia tego typu, znajdują się nacięcia pozwalające na łatwiejsze uchwycenie danego przedmiotu.

Między szczękami kombinerek znajduje się wymienny węglikowy przecinak do drutu.

Gdy zauważymy, iż przecinak się stępił bądź wykruszył, wystarczy odkręcić śrubę mocującą i przełożyć go o 120 stopni, co pozwala na uzyskanie nowej i niezniszczonej powierzchni. Gdy zużyjemy wszystkie trzy powierzchnie przecinaka, wówczas musimy całkowicie go odkręcić i założyć nowy element.

Po drugiej stronie kombinerek między ramionami znajduje się przyrząd do zaciskania, przydający się również jako narzędzie do zdejmowania izolacji.

Złożenie kombinerek stanowi również blokadę całego multitoola i nie pozwala na skorzystanie z narzędzi mieszczących się w ramionach. Wydaje się to uciążliwe, jednak po dłuższym zastanowieniu okazuje się, iż ma to sens. Otóż po otwarciu kombinerek otwieramy wybrane narzędzie, co powoduje zaskoczenie blokady narzędzia, a następnie możemy złożyć również kombinerki, które usztywniają całą konstrukcję.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożonym narzędziem pracować przy wysuniętych kombinerkach, co daje z kolei ten plus, iż zwiększa długość chwytu narzędzia.

Jak już wspomniałem, każde dodatkowe narzędzie znajdujące się w ramionach multitoola jest w pełni blokowane, co pozwala na bezpieczną pracę. Zwalnianie blokady jest banalnie proste, gdyż wymaga od nas jedynie przesunięcia dedykowanej dźwigni.

Narzędzia schowane w ramionach multitoola dopasowane zostały tak, iż podczas pracy nic nie grzechocze i nie przeszkadza – przestrzeń na narzędzia została wykorzystana maksymalnie.

A jakie narzędzia znajdziemy w multitoolu?

– nóż z głownią serrated – umożliwi cięcie tworzyw sztucznych, przewodów,

– kółko pozwalające na zamocowanie smyczy, linki zabezpieczającej,

– śrubokręt typu Philips,

– otwieracz do puszek,

– nóż z klasyczną głownią,

– śrubokręt płaski mały,

– śrubokręt płaski średni,

– śrubokręt płaski duży,

– otwieracz do butelek,

– dwustronny pilnik.

Na ramionach multitoola została naniesiona również linijka (8 cm i 3 cale).

Wykonanie całego narzędzia stoi na wysokim poziomie. Wszystkie narzędzia otwierają się i działają prawidłowo, a dokładność ich wykonania pozwala na precyzyjną pracę.

Multitool jest łatwy w czyszczeniu i konserwacji. Wystarczy umycie pod bieżącą wodą z dowolnym detergentem, szczoteczka do rąk, a po wysuszeniu delikatne nasmarowanie olejem. Oczywiście zabieg czyszczenia wykonujemy tylko wtedy, gdy narzędzia naprawdę tego potrzebują.

Gerber Multi-Plier 600 to świetne narzędzie, które sprawdzi się zarówno w pracach domowych, jaki i jako uzupełnienie skrzynki z narzędziami w terenie. Doskonale uzupełni zestaw samochodowych narzędzi trzymanych w bagażniku, ale przydać się może również na biwaku, czy też po prostu w codziennym użytkowaniu.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą multitooli, a także z szeroką gamą noży do codziennego użytku, kuchennych, taktycznych, myśliwskich, a także scyzoryków oraz doskonałych noży automatycznych.

 

Źródło: gerbergear.com