Marble’s to firma z długą historią. W 1892 roku w miejscowości Gladstone (Michigan) założył ją Webster L. Marble z zamiarem produkowania broni palnej i innych narzędzi.

Webster L. Marble urodził się w 23 marca 1854 roku w Milwaukee (Wisconsin). Gdy był jeszcze młodym chłopcem, jego liczna rodzina przeprowadziła się do Vassar (Michigan). Od dziecka towarzyszył ojcu, który był drwalem, myśliwym i traperem. Pod jego właśnie okiem stał się specjalistą od tropienia zwierząt, polowania i łowienia ryb.

Pod wpływem swoich zainteresowań, zaczął projektować narzędzia, które miały ułatwić czynności wykonywane podczas leśnych wypraw. Z czasem opatentował wiele swoich pomysłów, a jego zakład produkował wiele ciekawych produktów (broń palna, siekiery, noże, kompasy i inny sprzęt terenowy).

Firma do dzisiaj produkuje świetne noże i narzędzia, które swoim wyglądem i materiałami nawiązują do modeli znanych z dawnych lat. Są to projekty, które sprawdziły się w pracy i znalazły uznanie wśród wielu użytkowników. Oferta firmy jest bardzo szeroka i znaleźć w niej można zarówno noże, jak i siekiery, maczety, kompasy, a także elementy broni palnej.

Kładąc przede wszystkim nacisk na użytkowość, do produkcji swoich narzędzi Marble’s używa klasycznych i sprawdzonych materiałów. Stal używana na noże to najczęściej 440A, która jest odporna na korozję i po prawidłowej obróbce cieplnej doskonale spełnia swoje zadanie.

Rękojeści noży to często materiały takie jak poroże, kość, czy też drewno, ale i nowe materiały, jak chociażby G10.

W ofercie firmy znajdziemy bogatą kolekcję noży składanych, począwszy od zwykłych, klasycznych scyzoryków, aż po ciekawe konstrukcje oferujące ciekawe zastosowania. Jedną z nich jest scyzoryk oznaczony jako Marble’s Workman’s Series Trapper.

Jest to typowy nóż kieszonkowy, w którym dla wygody użytkownika umieszczono mosiężny uchwyt do zamocowania linki zabezpieczającej przed zgubieniem.

Głownia noża o długości prawie 83 milimetrów wykonana została ze stali 440A, podobnie zresztą jak pozostałe narzędzia. Pełny płaski szlif gwarantuje doskonałe parametry tnące, a doskonałe hartowanie zapewnia długie trzymanie ostrości.

Na głowni znajdziemy charakterystyczne dla scyzoryków nacięcie, pozwalające na otwarcie przy pomocy paznokcia. Dodatkowo zostało ono ozdobione ciekawym wzorem, który zapobiega ślizganiu się podczas otwierania.

Po drugiej stronie głowni umieszczono linijkę z podziałką w calach.

Poza dużym ostrzem, w scyzoryku znajdziemy również wielofunkcyjne narzędzie (otwierane podobnie jak głownia przy pomocy specjalnego nacięcia). Jest to połączenie otwieracza do butelek, przyrządu do ściągania izolacji z przewodów elektrycznych i płaskiego śrubokręta.

Dodatkowym narzędziem jest śrubokręt krzyżakowy typu Philips, który pozwoli na odkręcenie większości śrub, pod warunkiem iż nie będą głęboko osadzone.

Szkielet noża wykonano z mosiądzu, który na bolsterach został pokryty niklem i wypolerowany na lustro. Pomarańczowe wkładki na rękojeści to G10, mocowane do konstrukcji mosiężnymi kołkami.

Jeżeli komuś nie przypadł do gustu pomarańczowy kolor rękojeści, może sięgnąć po wersję z czarnym G10, bądź wybrać model z porożem.

Wykonanie całości jest na bardzo dobrym poziomie. Doskonałe dopasowanie elementów i świetna mechanika, to mocne atuty tego modelu. Nóż świetnie sprawdza się w pracy, radząc sobie z wszelkimi zadaniami, jakie można postawić przed kieszonkowym nożem składanym. Bez problemu pomoże nam przygotować posiłek, przyda się przy pracy w drewnie, a i bez problemu sprosta prostym pracom przy instalacji elektrycznej. Możliwość założenia zabezpieczającej linki pozwala na noszenie go w kieszeni bez obaw o zgubienie w terenie, co zdecydowanie wyróżnia go nad wieloma innymi scyzorykami.

Produkty firmy Marble’s można gorąco polecić tym, którzy preferują klasyczny wygląd, dobre materiały i właściwości, które sprawdzają się w pracy. Zdecydowanie nie jest to nóż ozdobny, tylko klasyczny „wół roboczy”, który będzie doskonałym towarzyszem dla każdego, kto doceni nawiązanie do historycznych modeli.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą klasycznych scyzoryków firmy Marble’s, a także Rough Rider i innych.