O firmie Mcusta Seki Japan pisałem już wcześniej tutaj, a teraz przyjrzymy się bliżej jednemu z ich ciekawych folderów.

Jest to elegancki folder (jak wszystkie foldery firmy Mcusta), który w tym wypadku posiada okładziny z czarnej micarty oraz głownię wykonaną ze stali VG-10.

Rękojeść noża stanowią stalowe linery, na których umieszczono efektownie wykończone okładziny z micarty. Okładziny zostały pięknie wyprofilowane, tak iż przypominają pędy bambusa, a smaczku dodają widoczne w micarcie „słoje”. Całość dla podniesienia estetyki została wypolerowana.

Dla polepszenia chwytu rękojeści, umieszczono na linerach nacięcia, które chowają się pod okładzinami, ale doskonale spełniają swoje zadanie.

Blokada głowni to linerlock, którego listek częściowo został pokryty nacięciami, dla lepszego kontaktu palca z blokadą. Nacięcia wykonano tak, iż nie są agresywne, a pod palcem czuje się zdecydowany opór.

W tylnej części rękojeści znajdziemy otwór do przewleczenia linki oraz rewelacyjny klips. Rewelacyjny, gdyż zaprojektowany ze smaczkiem, a dodatkowo pozwalający na pełne schowanie noża w kieszeni. Klips dodatkowo jest przekładalny, więc można samemu wybrać sobie jak chcemy nosić nóż, a jego demontaż i przełożenie trwa dosłownie chwilę. Długość klipsa i jego spasowanie z rękojeścią pozwala na noszenie zarówno na krawędzi kieszeni grubych bojówek, jak i lekkich spodni wyjściowych.

Elementem który bardzo mi się spodobał, jest grzbiet noża, a właściwie backspacer, czyli tylna część ze stalową wkładką. Została ona lekko zaokrąglona na swojej powierzchni, dzięki czemu grzbiet nie jest płaski, a lekko wyoblony, co potęguje komfort chwytu. Dodatkowo, między linerami a backspacerem umieszczono czerwone przekładki z fibry, która nadaje całości ciekawy wygląd.

Głownia noża o długości 93 milimetry wykonana została ze stali VG-10, która to jest stalą stworzoną w Japonii, specjalnie do wyrobu głowni noży. Szlify głowni zostały położone równo i dokładnie, podobnie zresztą jak sama krawędź tnąca. Smaczku dodaje długie „fałszywe ostrze”, które nadaje głowni lekko drapieżny i agresywny wygląd.

f

Otwieranie głowni umożliwia nam dwustronny kołek, który mimo swoich niewielkich rozmiarów spełnia swoje zadanie, a to za sprawą frezowania. Palec bez problemu znajduje na nim oparcie i z lekkością otwiera głownię, która dzięki podkładkom swobodnie płynie między linerami.

Wykonanie całości stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, a elegancki wygląd i wykończenie daje nam radość obcowania z pięknym przedmiotem, którego to piękna nie sposób odmówić. Duża głownia, pewny chwyt i mocna blokada pozwoli na wykonanie wielu prac.

Folder wygodnie układa się w dłoni, a jego ergonomia pozwala na dłuższą pracę, bez odczuwalnego dla ręki dyskomfortu. Stal VG-10 w wykończeniu Mcusty sprawuje się doskonale i krawędź tnąca długo utrzymuje ostrość roboczą.

Wszystkie noże firmy Mcusta mają w sobie tą intrygującą nutkę wschodu, która dostrzegalna jest w niepowtarzalnym designie. W ofercie firmy znajdziemy foldery z serii Katana nawiązujące do klasycznych japońskich mieczy, jak i foldery z serii Kamon, ze zdobieniami charakterystycznymi dla kultury Japonii. Wzornictwo produktów firmy Mcusta pozwala cieszyć się piękną, wschodnią linią i materiałami z najwyższej półki.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z innymi ciekawymi folderami.