Neck, czyli nóż noszony na szyi. Najczęściej stosunkowo mały, lekki, minimalistyczny tak, aby nie ciążył, a zarazem pozwalał na wykonanie określonej pracy. Założeniem tego typu noża jest to, iż mamy go cały czas pod ręką i możemy dobyć bez problemu w dowolnym momencie. Może nie jest to doskonałe rozwiązanie na nóż EDC (chociaż można nóż nosić pod ubraniem), jednak ten sposób noszenia często stosowany jest np. przez wędkarzy. Na rynku dostępnych jest wiele wersji, wśród których każdy może wybrać najlepszy model dla siebie, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, materiały, czy też po prostu design.

Ciekawą propozycją jest neck mało znanej firmy NEMESIS KNIVES mieszczącej się w amerykańskiej miejscowości Paso Robles (Kalifornia).

Firma w swojej ofercie posiada szereg ciekawych modeli, wśród których można znaleźć np. bardzo ciekawy minimalistyczny neck o nazwie HELLION, który jest nieoceniony podczas otwierania paczek, zgrzewek, kopert, czy pracach w papierze.

Innym modelem wartym przybliżenia jest AFTERBURNER – większy, mocniejszy i pozwalający na wykonanie większej ilości zadań niż wspomniany HELLION.

AFTERBURNER to nóż przeznaczony do noszenia na szyi, więc w komplecie otrzymujemy czarny kulkowy łańcuszek, który mocujemy na otworach w pochwie tak, by nóż wisiał rękojeścią w dół. Warto tutaj zaznaczyć, iż właśnie łańcuszek kulkowy jest najlepszym rozwiązaniem do noszenia, gdyż w wypadku gdy przypadkowo zaczepimy nim o coś, wówczas łańcuszek się zerwie, a nie okaleczy nam szyję (tak może zdarzyć się przy noszeniu noża na szyi wieszając go na pętli z paracordu). Sama pochewka wykonana została z kydexu i jest bardzo minimalistyczna, jednak doskonale spełnia swoją rolę. Profilowanie pochwy pozwala na swobodne noszenie noża bez obawy o jego zgubienie, a jeżeli będziemy chcieli by trzymała ona jeszcze mocniej nóż, wystarczy lekko podgrzać tworzywo i formować na włożonym nożu. W pochwie znajdują się również cztery mniejsze otwory (nity wiążące), które z powodzeniem można wykorzystać do zamocowania pochwy na pasie przy pomocy cienkiej linki (MICRO CORD, bądź elastyczny SHOCK CORD). Jest to proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, które sprawdza się wyśmienicie.

Sam nóż jest bardzo ciekawy i wygląda rewelacyjnie zarówno jak chodzi o design, jak i wykonanie. Wycięty został z jednego kawałka stali (9Cr13) o grubości 4,6 milimetra. Jest to spora grubość jak na tak mały nóż, bowiem jego długość całkowita to zaledwie 133 milimetry. Przy takich rozmiarach uzyskano nóż o bardzo dużej odporności na naprężenia boczne, co pozwala nawet na podważanie (oczywiście w granicach rozsądku).

Aby zmniejszyć wagę, w rękojeści wycięte zostały odciążające otwory, które nadały całości ażurowego charakteru. Dzięki wycięciom i otworom, na rękojeści można zapleść oplot z paracordu, co może nie zwiększy pewności chwytu (gdyż ten jest doskonały), ale pozwoli na zindywidualizowanie noża. Waga samego noża (bez oplotu), to zaledwie 48 gramów.

Głownia o długości 57 milimetrów posiada wysoki szlif, który gwarantuje dobre parametry cięcia, dzięki czemu nóż doskonale radzi sobie z większością zadań. Świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu posiłków na szlaku, czy też jako „wół roboczy” tam, gdzie ciąć będzie spore ilości opakowań, linek, taśm z tworzywa, czy też innych materiałów.

Niska waga i „pancerne” parametry czynią z niego bardzo uniwersalne narzędzie, a możliwość noszenia go zarówno na szyi, jak i na pasie, tudzież przytroczonego do plecaka pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału jaki tkwi w tym nożu. AFTERBURNER doskonale sprawdzi się również jako tzw. backup, czyli dodatkowy nóż, będący zamiennikiem dużego noża podstawowego. Małe rozmiary pozwolą schować go zarówno w kieszeni spodni, czy też w kieszonce organizera, tudzież w apteczce, a dzięki swojej małej wadze, nie będzie dodatkowo dociążał naszego ekwipunku.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą!