Opinel potrafi zaskoczyć swoimi pomysłami, które łączą w sobie ponad 100 lat tradycji firmy z nowoczesnymi rozwiązaniami. Tak jest przynajmniej w przypadku modelu Opinel DIY (DO IT YOURSELF, czyli ZRÓB TO SAM).

Przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznego wyglądu Opinela, czyli prostej rękojeści, cienkiej i doskonale tnącej głowni ze stali węglowej (bądź nierdzewnej) i genialnej w swej prostocie, ale bardzo skutecznej blokadzie Virobloc. I podobnie jest w tym modelu, chociaż wprowadzono do niego ciekawe rozwiązania i nowoczesne materiały.

Pierwszą zmianą jest zastąpienie materiału rękojeści (drewna) na tworzywo sztuczne w wesołym, żółtym kolorze. Dzięki temu rękojeść nie będzie nasiąkać wodą, a także nie ma szans, by  w jej wnętrzu zalęgła się pleśń, co czasami zdarzało się w drewnianych modelach.

Tworzywo jest miłe w dotyku, a jego powierzchnia ma delikatną fakturę, dzięki czemu nie ślizga się w dłoni. Dodatkowym atutem przemawiającym za syntetyczną rękojeścią jest jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na skrajne temperatury (jak podaje producent – od +80 do -40 stopni Celsjusza).

Na rękojeści znajdziemy otwór do przewleczenia linki, a także dwa gniazda, w których znajdują się bity.

Bity są standardowej wielkości i jest to śrubokręt płaski oraz śrubokręt typu Philips (krzyżakowy) – czyli właściwie najczęściej wykorzystywane w codziennych pracach. Jeżeli jednak zapragniemy nosić z sobą inne bity, wówczas bez problemu wymienimy je na takie, jakie będą nam odpowiadać (torx, imbus, itp.), dokupując je w każdym sklepie z narzędziami.

Aby móc korzystać z bitów, musimy wysunąć je ze swojego gniazda, a następnie umieścić na końcu rękojeści, gdzie znajdziemy otwór do montażu, na końcu którego umieszczono magnes trzymający bit podczas pracy – proste, ale bardzo skuteczne i fajne rozwiązanie.

Gniazdo na bity przyda się również, gdy będziemy chcieli skorzystać z dodatkowej przedłużki do bitów (nie ma w komplecie z nożem), gdy zajdzie taka potrzeba.

Głownia o profilu drop point wykonana została ze stali nierdzewnej (Sandvik 12C27) i w naszym przypadku ma ona długość 81 milimetrów (jest to Opinel nr 09). Grubość głowni to 2,2 milimetry, co w połączeniu z pełnym płaskim szlifem gwarantuje nam legendarne już w wypadku Opinela właściwości tnące.

Głownię otwieramy przy pomocy standardowego wycięcia na paznokieć.

Na początku krawędzi tnącej umieszczono dwa nacięcia, które służą do zdejmowania izolacji z przewodów elektrycznych oraz do ich przecinania. Trójkątne do przewodów o maksymalnej średnicy 5 milimetrów, a okrągłe do przewodów o średnicy 8 milimetrów.

Blokadę otwartej głowni zapewnia wspomniany już Virobloc, czyli pierścień z nierdzewnej stali, który po otwarciu ostrza przekręcamy w prawo, bądź w lewo, co powoduje zablokowanie przed przypadkowym zamknięciem. Podobnie zresztą postępujemy z blokadą, gdy zamkniemy głownię. Wówczas stalowy pierścień zabezpiecza nóż przed przypadkowym otwarciem.

Cała konstrukcja noża jest niesamowicie lekka, gdyż nawet z dwom bitami waży zaledwie 79 gram.

Opinel „DIY” to ciekawa konstrukcja, doskonale nadająca się dla każdego majsterkowicza. Bez problemu zajmiemy się instalacją elektryczną, wymianą np. gniazdka, czy też podłączeniem nowej lampy.  Nóż oczywiście poradzi sobie doskonale z wieloma zadaniami, począwszy od przygotowania kanapki do jedzenia, poprzez domowe majsterkowanie, a na pracy w terenie skończywszy.

Prosta konstrukcja ułatwiająca czyszczenie noża, świetne możliwości tnące, dodatkowe bity oraz niska waga czynią ten nóż ciekawą pozycją dla każdego, kto ceni jakość za rozsądną cenę.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie będą mogli Państwo zapoznać się z innymi nożami firmy Opinel oraz naszą pozostałą bogatą ofertą.