Firma Spyderco potrafi zaskoczyć swoich fanów ciekawymi projektami i co jakiś czas na rynku ukazują się konstrukcje nieszablonowe, odbiegające od standardowych modeli. Wśród ciekawych pozycji warto wymienić kilka z nich:

SPYDERCO SHABARIA

 

SPYDERCO EQUILIBRIUM

SPYDERCO BI-FOLD

SPYDERCO ORANGE DODO

Wśród tych ciekawych projektów nie można pominąć konstrukcji, której autorem jest bardzo znany knifemaker – Ed Shempp, którego projekt wyprodukowało Spyderco pod nazwą Spyderco Khukuri.

Folder ten swoim wyglądem nawiązuje do klasycznego noża KUKRI (KHUKRI), który pochodzi z Nepalu. Swoją popularność na świecie zyskał dzięki temu, iż stanowił element uzbrojenia Ghurków, czyli ludzi pochodzących z Nepalu, słynących z doskonałych i nieustraszonych wojowników. Zakrzywiony, ciężki nóż stanowił ich wizytówkę i używany był zarówno na polu walki, jak i w codziennym życiu.

Ed Schempp wzorując się na klasycznym kukri stworzył składaną wersję, która swoimi rozmiarami doskonale wpasowuje się w koncepcję miejskiego edc (every day carry), dzięki swoimi rozmiarom. Złożony Khukuri jest wąski i na dobrą sprawę nic nie sugeruje, iż ta wygodna rękojeść kryje w sobie tak nietypową głownię.

Głownia wykonana ze stali VG-10 o długości 87 milimetrów, mimo nietypowej formy pozwala na bardzo wygodną pracę. Cięcie linek, sznurów, kartonów, czy też folii to zadania z którymi folder radzi sobie znakomicie. Oczywiście bez problemu przygotujemy nim również kanapki, chociaż należy pamiętać, iż krzywizna głowni wymaga pewnej wprawy przy operowaniu.

Otwieranie głowni odbywa się przy pomocy „spyderhole” czyli dużego otworu w głowni, który jest znakiem rozpoznawczym firmy Spyderco. Mechanika jest bardzo płynna, więc nawet przy użyciu małej siły nacisku naszego kciuka głownia otwiera się bez najmniejszego problemu.

W nożu zastosowano blokadę linerlock, która dzięki świetnemu spasowaniu z głownią, po otwarciu stanowi praktycznie monolit. Obsługa tego rodzaju blokady jest prosta, więc otwieranie i zamykanie obywa się wręcz instynktownie.

Rękojeść jak już wspomniałem jest bardzo wygodna i doskonale leży w dłoni. Jej konstrukcję stanowią stalowe linery, na których umieszczono okładziny z zielonego, lekko teksturowanego G-10. Dzięki temu folder wygląda bardzo elegancko, odbiegając zarazem wyglądem od klasycznych czarnych modeli, których na rynku jest bardzo dużo. Długość noża po otwarciu głowni to 195 milimetrów, czyli jest to całkiem sporych rozmiarów folder, który ze spokojem poradzi sobie z większością prac jakie wykonujemy nożami składanymi.

Aby móc Khukuri wygodnie nosić, umieszczono na nim klasyczny klips, który możemy przełożyć na lewą, bądź prawą stronę. Mocowanie klipsa pozwala głęboko schować nóż w kieszeni, co jednocześnie nie pozbawia nas wygodnego z niej wyjmowania.

Model ten świetnie nadaje się na miejsce edc również z powodu swojej niskiej wagi, która wynosi 95 gramów. Jest to naprawdę bardzo przyzwoity wynik w nożu, który posiada tak dużą głownię i stalowe linery. Dodatkowym elementem który cieszy oko, jest logotyp twórcy projektu, a także napis Japan podkreślający pochodzenie stali VG-10. Ciekawie prezentuje się również złote logo firmy znajdujące się na klipsie.

Spyderco Khukuri to projekt nietuzinkowy i zdecydowanie wybijający się swoim wyglądem ponad wiele innych konstrukcji. Z jednej strony budzi uśmiech na twarzy, z drugiej zaciekawia swoją wygodną rękojeścią i użytkową głownią, która świetnie radzi sobie w pracy.

Projekt ten będzie świetną propozycją na edc, a i będzie stanowił ciekawy element każdej kolekcji, gdyż na chwilę obecną nie jest już produkowany.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z szeroką ofertą zarówno noży składanych, jak i o stałej głowni, a także klasycznych scyzoryków.

 

 

Źródło:
spyderco.com
wikipedia.org