Peasant to synonim dwóch słów, klasyki i prostoty. Nóż ten przyleciał do nas z Nowej Zelandii, prosto od marki Svord. Charakterystyczny klasyczny wygląd oraz przedłużony tang tworzy klimat i niepowtarzalny wygląd tego noża. Forma ta zaczerpnięta jest z rejonu Czech oraz Bawarii. Około 300-400 lat temu takich właśnie noży używali tam chłopi, stąd też nazwa „Peasant”.

Producent obecnych adaptacji tych noży postarał się jednak aby po tylu latach od produkcjipierwowzoru w jak największym stopniu zachować prostotę czyli duszę tych noży.

Technicznie nóż przedstawia się następująco, głownia ze stali wysoko węglowej, ze względu na to dobrze by było osuszyć go po pracy w wilgotnym środowisku.

Rękojeść do wyboru drewno lub polipropylen skręcona dwoma śrubami z małym pinem ukrytym pomiędzy nimi, służącym jako blokada, ma ona zapobiegać obracaniu się ostrza.

Długość ostrza wynosi 3.25″, a całego noża (po rozłożeniu) 8.4″, jego waga wynosi ok. 70g, te parametry powodują że nóż nie jest ani duży, ani ciężki.

Godny uwagi jest system otwarcia który to właśnie kreuje prostotę tego noża. Polega on na odciągnięciu tanga i zablokowania go między dwoma okładzinami, skutkiem tego trzymając nóż niemożliwe jest aby złożył się na naszej dłoni. Konstrukcja i system otwierania noża jest jego dużą zaletą, prostota i łatwość otwarcia (choćby w grubych rękawicach). Do tego duża nie zawodność mechanizmu, ciężko by było aby coś odmówiło nam posłuszeństwa w tak nieskomplikowanym systemie.

Sam wygląd złożonego noża nie przyciąga uwagi osób nie zainteresowanych ponieważ nie rzuca się zbytnio w oczy, natomiast rozkładając go zobaczymy ładne przejście między surową stalą a wyszlifowaną na lustro srebrną powierzchnią. Do tego wszystkiego dochodzi cena noża który nie należy do najdroższych na rynku, a nie odstępuje wiele od ich jakości.

W dzisiejszych czasach jego rola nie wygląda tak samo jak kiedyś więc nóż wypadł trochę ze swojego środowiska, aczkolwiek jest on bardzo lubiany przez fanów survivalu, myśliwych oraz po prostu osoby gustujące w nożach klasycznych.