Chociaż nóż składany w dzisiejszych działaniach bojowych nie ma wielkiego zastosowania, jednak często stanowi uzupełnienie ekwipunku nowoczesnego żołnierza, podobnie jak nożyczki, czy też multi-narzędzia.

Składane noże taktyczne to noże, które można za pomocą klipsa nosić w kieszeni, bądź mocowane na taśmach „molle”, gdzie zawsze są pod ręką gotowe do użycia. Noże te często mają głownie pokryte czarną powłoką, dla uniknięcia odbicia światła.

Nożom tym stawiane są różne wymagania, bo i różne jest pole ich zastosowań. Działania saperskie, przecinanie kajdanek zaciskowych oraz inne prace skłaniają do mocnej budowy noża, wytrzymałej blokady, a także dużej rękojeści, która pozwala na wygodną pracę w taktycznych rękawiczkach.

CRKT RYAN 7 to nóż o dużej głowni i bardzo wygodnej rękojeści. Duży kołek do otwierania głowni wygodnie obsługuje się dłonią w rękawiczce taktycznej.

 

UTILITAC II z firmy ONTARIO to folder z potężnym ostrzem i wygodną rękojeścią. Wysoki szlif głowni gwarantuje doskonałe parametry cięcia.

 

Nóż RECON 1 firmy COLD STEEL, to duży i wytrzymały folder, który sprosta wielu zadaniom. Komfort pracy zapewnia niezawodna blokada Tri-Ad Lock, która jest bodajże jedną z najmocniejszych blokad używanych w nożach składanych.

 

Duży, ale lekki i wytrzymały folder SOG TRIDENT, który na rękojeści ma dodatkowo wycięcie do przecinania pasów i linek, gdy głownia znajduje się w pozycji zamkniętej. Głownia COMBO pozwala na komfortowe cięcie wielu materiałów, w tym tworzyw sztucznych.

 

PRO-TECH TR1.61.L.E. to wytrzymały nóż automatyczny z gownią tanto, dzięki której wrastają możliwości ostrza podczas wbijania. Kształt dłuta pozwala na skuteczniejsze przebjanie.