Firma, która zdołała sobie już wyrobić opinię jednego z najlepszych producentów noży. Jakości ich produktów niczego nie można zarzucić, są wykonane solidnie i z niezwykłą dbałością o szczegóły: bez znaczenia, czy mówimy o niewielkim modelu PIKA za dwadzieścia dolarów czy modelach z limitowanych edycji, o wartości kilanaście razy większej. Benchmade to również fenomenalna obsługa klienta, która w razie uszkodzenia JAKIEGOKOLWIEK elementu noża, bez zbędnych problemów przysyła część, potrzebną do wymiany. Nie ma znaczenia, czy ich klient jest obywatelem USA… czy Polski. Wszystko to sprawia, iż opinia, jaka panuje na temat tej firmy, jest jak najbardziej uzasadniona.

Większość skladanych noży w jej ofercie, zamiast tradycyjnych blokad, w postaci na przykład zachodzącego na ostrze linera, posiada swoją własną, objętą patentem blokadęAxis lock. Jedną z jej niewątpliwych zalet jest możliwość bezproblemowego otwarcia noża zarówno prawą, jak i lewą ręką. Blokada działa na na zasadzie klinującego się stalowego „kołka”, umieszczonego na rękojeści, tuż przy osi głownej noża (patrz – zdjęcie po lewej) i pomimo hmm… nietypowego wyglądu zapewniam, że Axis Lock jest tak samo pewną i niezawodną w działaniu blokadą, jak te, stosowane przez Microtech czy Masters Of Defense (wszak uznawane za jedne z najlepszych!).

Nie bez przyczyny także na logu firmy Benchmade widnieje motyl, znana jest ona bowiem z produkcji wyśmienitych balisongów, zwanych potocznie właśnie „motylkami”. Ten rodzaj noży o charakterystycznej budowie, w jej „wydaniu”, nie ma sobie równych. Rękojeści z tytanu są zarówno lekkie, jak i bardzo twarde, a ostrze z doskonale zahartowanej stali 440c tnie fenomenalnie. Podkładki z nierdzewnej stali sprawiają, że nóż chodzi gładko podczas wszelkich manipulacji, a zaczep – nie taki, jak w przypadku bazarowych „atrap” – zapobiega jego otwarciu, na przykład w kieszeni. Pomimo swojej wysokiej ceny (180$ sugerowana),balisongi w wydaniu benchmade mogę polecić z czystym sumieniem wszystkim osobom, szukającym przydatnego przyjaciela, do codziennego towarzystwa.

Model 42 – Weehawk

  • dł. ostrza: 4,2″
  • gr. ostrza: 0,125″
  • dł. zamkniętego: 5,2″

słynny weehawk od Benchmade. Posiada rękojeści z tytanu, ostrze ze stali 440c i opatentowany sposób otwierania balisonga – spring latch. High end wśród produkcyjnych noży motylkowych

Model 806 – AFCK

  • dł. ostrza: 3,9″
  • gr. ostrza: 0,124″
  • dł. zamkniętego: 5,43″

AFCK czyli Advanced Folding Combat Knife (z ang. zaawansowany, składany nóż do walki) od bardzo dawna był jednym z najsłynniejszych modeli firmy Benchmade. Najnowsza wersja tego modelu posiada sprawdzoną blokadę Axis lock, czterocalowe ostrze ze stali d2 i wygodny otwór do otwierania, z którego słynie Spyderco. Na ostatnim zdjęciu starsza wersja AFCK z blokadą liner lock i ostrzu ze stali ats-34.

Model 2550 – Mini Reflex

  • dł. ostrza: 3,2″
  • gr. ostrza: 0,1″
  • dł. zamkniętego: 4,2″

niewielki automat o utylitarnym ostrzu drop point ze stali 154cm. Rękojeści z lotniczego aluminium. Posiada anodyzowany na czarno klips, do wygodnego noszenia.

Model 3550

  • dł. ostrza: 2,9″
  • gr. ostrza: 0,09″
  • dł. zamkniętego: 4,2″

płaski nóż automatyczny z niespełna 3 calowym ostrzem w kształcie spear, wykonanym ze stali 154cm. Rękojeści z lotniczego aluminium.