Firma CRKT, a właściwie COLUMBIA RIVER KNIFE & TOOL, to firma, która zajęła zasłużone miejsce wśród firm produkujących noże. Rod Bremer’a i Paul Gillespie w 1994 roku założyli firmę CRKT, która dzięki ciekawej polityce materiałowej i produkcyjnej, szybko zajęła wysoką pozycję wśród firm produkujących noże. Założeniem firmy było połączenie ciekawych modeli znanych twórców noży ze stosunkowo tanimi materiałami i niskimi kosztami produkcji. Czy udało się to założenie zrealizować? Zobaczmy sami.

Firmę cechuje szeroka gama produktów, które potrafią zadowolić nawet najbardziej wybrednego pasjonata noży, zarówno w kwestii folderów (noży rozkładanych), jak i fixed (noży ze stałym ostrzem).

Dzięki stosowanym materiałom, z jakich firma CRKT wytwarza swoje noże, produkty należą do noży stosunkowo tanich. Doskonałe połączenie materiałów, wraz ze sprecyzowaniem charakteru noża pozwala uzyskać ostrze praktyczne i starannie wykonane.

CRKT do produkcji swych noży wykorzystuje głównie stale AUS6 oraz AUS8. Te dwa gatunki stale nie należą może do stali z grupy high-end, ale doskonale sprawdzają się jednak w użyciu. AUS6 to japoński odpowiednik stali 420. Kilka odmian tej stali (A, M) daje lepsze właściwości, chociaż największe znaczenie ma tutaj sam proces hartowania, dzięki któremu ostrze będzie długo trzymało ostrość. Jej twardość to 55-57 HRC. AUS8 to z kolei również odpowiednik japoński, tym razem popularnej stali 440C, czyli stali lepszej gatunkowo od AUS6. Jej twardość to 57-58 HRC. Obie stale są stalami nierdzewnymi, więc nie straszna im kąpiel w wodzie.

Elementy wykończeniowe stosowane przez CRKT, nie ustępują miejsca materiałom stosowanym przez firmy produkujące noże z górnej półki. Okładziny noży wykonywane są z utwardzanego aluminium, zytelu, tudzież popularnego w ostatnim okresie tworzywa o nazwie G10. Aluminium utwardzane, nazywane także aluminium lotniczym, (6061 T-6), daje nam okładziny bardzo twarde, lekkie i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo anodyzowane, otrzymuje powłokę zabezpieczającą przed porysowanie, a zarazem uzyskuje ciekawą kolorystykę. Zytel, to materiał charakteryzujący się wspaniałymi zaletami, takimi jak zachowanie właściwości fizycznych w szerokim zakresie temperatur, odporność chemiczna na takie czynniki jak olej, woda oraz wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. G10 to tworzywo uzyskane w wyniku prasowania włókna węglowego w żywicach. Tworzywo bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, wysokie temperatury, a dodatkowo nie przewodzi prądu.

Pochwy noży najczęściej wykonywane są z opisanego wyżej zytelu, bądź z kydexu, czyli tworzywie zbliżonego do zytelu. Kydex jest materiałem o tyle ciekawym, iż sprzedawany w postaci arkuszy, daje się bez problemu formować pod działaniem niewysokiej temperatury, a więc jeżeli nasza pochwa „złapie” luzy, sami możemy skorygować powstały problem, przy użyciu chociażby suszarki…

Firma CRKT bardzo często jako efekt wykończeniowy stosuje różne techniki pokrycia ostrza, poczynając od powlekania tytanem, poprzez powłokę teflonową, tudzież wykończenie matowe. Powłoki te nadają ostrzom charakter taktyczny, nie odbijają światła, a dodatkowo stanowią zabezpieczenie przez porysowaniem ostrza. Oczywiście pod wpływem użytkowania, powłoki ulegają starciu, co niestety nie przyczynia się do wyglądu noża. Ale jak mówią niektórzy, każda rysa na nożu ma swoją historię i jak blizny na wojowniku – dodaje uroku.

Ciekawą ideą firmy CRKT jest fakt, iż wiele jej produktów jest autorskich. Autorskich, czyli zaprojektowanych przez znanych i cenionych na całym świecie knifemaker’ów. Takie nazwiska jak Steve Ryan, Greg Lightfoot, Al Polkowski czy też Steve Corkum pozwalają firmie CRKT na utrzymaniu ciekawego designu noży, a zarazem świadczą o unikalności i perfekcji projektu. Dzięki tym ludziom, w ofercie firmy CRKT znajdziemy noże, które stworzone zostały do konkretnych zadań, które to cechują ich twórców. Noże typowo taktyczne, myśliwskie i codziennego użytku, pozwolą nam wybrać ostrze zgodnie z naszą chęcią zastosowania. W ofercie firmy CRKT znajdziemy zarówno noże doskonałe do zastosowań militarnych, noże, które będą dzielnie służyły nam na polowaniach i wyprawach wędkarskich, noże, które pozwolą na codzienne użytkowanie, a także noże, które bez oporów będziemy nosić jako ostry dodatek do stroju wizytowego.

Firma CRKT nie jest może producentem noży z „najwyższej półki”, ale jej produkty spokojnie można polecić każdemu, nawet wybrednemu użytkownikowi.

Tighe Tac

  • dł. ostrza: 3,25″
  • gr. ostrza: 0,12″
  • dł. zamkniętego: 4,13″

Niewielki nożyk projektu Brian’a Tighe. Ostrze ze stali Aus-6, blokada liner lock. Okładziny z zytelu ze stalowymi bolsterami.

Serengeti Hunter

  • dł. ostrza: 3,5″
  • gr. ostrza: 0,13″
  • dł. zamkniętego: 5″
  • dł. małych ostrzy: 2″
  • gr. małych ostrzy: 0,12″
  • dł. całkowita: 4,5″

Jedyny w swoim rodzaju nóż z nierdzewnej stali, a właściwie trzy noże (!!!). Dwa małe ostrza, przymocowane są do rękojeści, można je zdjąć i użyć w każdej chwili.

K.I.S.S.

  • dł. ostrza: 2,25″
  • gr. ostrza: 0,12″
  • dł. zamkniętego: 3,5″

Kolejny ciekawy projekt CRKT, nóż zbudowany praktycznie z dwóch kawałków stali z mocną blokadą frame lock. Solidny, metalowy klips pozwala wygodnie nosić nóż w kieszeni. Na drugim zdjęciu bardziej luksusowa edycja noża z 24 karatowym, złotym klipsem i ostrzem, wypolerowanym na lustro.

Bear Claw

  • dł. ostrza: 2″
  • gr. ostrza: 0,13″
  • dł. całkowita: 5,63″

Nóż do noszenia na szyi, konkurencyjny dla La Griffe firmy Emerson. Okładziny z zytelu, dla polepszenia chwytu i ostrze ze stali AUS 6M.

Polkowski/Kasper Companion

  • dł. ostrza: 3,56″
  • gr. ostrza: 0,14″
  • dł. całkowita: 8,56″

Efekt współpracy dwóch znanych knifemaker’ów. Wygodny, roboczy nóż z okładzinami z zytelu i ostrzu ze stali AUS 6M. W zestawie również pochwa z zytelu do noszenia noża na pasku.