W 1890 roku Joseph Opinel założył firmę, która bazując na wzorach noży francuskich pasterzy, stworzyła model noża składanego. Uniwersalny wzór pozwolił na produkcję serii składanych noży o różnej wielkości, które dzięki swej cenie i prostocie szybko zdobyły uznanie wśród użytkowników. W 1909 roku zarejestrowany został znak firmowy, czyli koronowana ręka:

Dbałość o jakość produkowanych noży, a także szeroka sprzedaż zaowocowała zdobyciem złotego medalu na wystawie narzędzi w Turynie w roku 1911. Z czasem opracowano blokadę głowni, nazywając ją viroblock i wprowadzając do produkcji. Dzięki blokadzie wzrósł komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika.

Przez ponad 100 lat istnienia firmy, produkowane noże praktycznie nie różnią się od tych, które produkowane były na początku jej istnienia. Najpopularniejsze modele wykonywane są ze stali węglowej (CARBON) oraz drewna bukowego. Oczywiście produkowane są również modele z wyszukanych materiałów, takich jak egzotyczne gatunki drewna, carbon fiber, czy też poroże bądź rogi. Poza stalą węglową stosuje się również stal nierdzewną (INOX), która jest mniej wymagająca od użytkownika, gdyż nie potrzebuje dbania o głownię, która w wypadku tych ze stali węglowej, potrafi szybko pokryć się patyną.

Poza klasyczną linią noży składanych, Opinel produkuje również noże specjalne, a wśród nich np. noże do filetowania, składane piły, noże dla grzybiarzy, noże do ostryg, z korkociągiem, czy też ciekawe i kolorowe serie dla dzieci, a także noże kuchenne. Dodatkowo w ofercie firmy znajdziemy kamienie do ostrzenia oraz kabury pozwalające nosić nóż przy pasie, bądź przy plecaku.

Niedawno firma Opinel stworzyła nowy model noża, a mianowicie nóż składany nazwany OUTDOOR, czyli nóż doskonale nadający się na wyprawy, biwaki i wycieczki. Zastosowano w nim nowe materiały i rozwiązania, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort używania i jego możliwości.

Jednak klasycznym „opinelem” będzie zawsze składany nóż z rękojeścią z bukowego drewna i głownią ze stali węglowej, na której będzie widać ślady czasu i używania. Lekki, poręczny, po prostu doskonały!