Właściwie to nie istnieje definicja „składanego noża monterskiego” która otwarcie określiłaby jakie warunki musi spełniać nóż, by takowym zostać. Brak definicji daje szerokie pole do działania i możliwość przypisania tytułowej nazwy wielu ciekawym nożom.

Określenie „nóż monterski” najczęściej przypisywane jest nożowi, który znajduje zastosowanie w pracy i potrafi trochę więcej, niż najprostszy scyzoryk. Chociaż i tutaj znajdzie się odstępstwo, gdyż często określenie to nadawane jest chociażby znanym powszechnie nożom typu „sierpak”.

Jednak moim zdaniem potrzeba czegoś więcej niż głownia służąca do cięcia, a mianowicie dodatkowych narzędzi, dzięki którym powiększa się ilość prac, jakie możemy wykonać takim nożem. Dlatego najprostszym nożem tego typu będzie znany w naszym kraju „jednoostrzowy nóż monterski 332 model Gerlach” produkowany obecnie przez firmę „POL-MAG”.

Nóż ten ma ciekawe korzenie, gdyż dawniej produkowany był przez znaną na polskim rynku firmę „GERLACH”, która założona została w 1760 roku i poza sztućcami, produkowała własnie noże składane, w tym noże monterskie. Jak podaje Janusz Łangowski w swoim zbiorze „Punc i sygnatur polskich twórców oraz producentów noży”:

„Na głowniach różnego rodzaju noży monterskich i innych przeznaczonych do specjalnych zastosowań zamieszczano odpowiednie oznakowanie, np. RGMe, RNGe, RGNe – prawdopodobnie jest to skrót lub sygnatura określająca przeznaczenie danego modelu noża.”

„GERLACH” produkował wiele modeli tych noży, które znajdowały zastosowanie dosłownie wszędzie. Można było kupić scyzoryk posiadający na głowni tylko nacięcie do zdejmowania izolacji, ale istniały modele posiadające dodatkowe narzędzia, np. nacięcie do zdejmowania izolacji, „szpilorek” i … otwieracz do kapsli.

W 2010 roku produkcją noży monterskich zajęła się wspomniana już firma „POL-MAG”, która przejęła od „GERLACHa” produkcję noży ogrodniczych, galanteryjnych i właśnie monterskich.

„POL-MAG” dzielnie podjął wyzwanie i w swojej ofercie ma szereg noży monterskich różniących się rzecz jasna dodatkowymi narzędziami, ale świetnie nawiązującymi do klasycznych modeli.

Oczywiście noże monterskie to nie tylko polska domena, gdyż znane one były praktycznie na całym świecie, a przynajmniej tam, gdzie rozwijał się przemysł metalowy i powstawały fabryki produkujące sztućce, narzędzia i różnego rodzaju noże. Na rynku można spotkać sporo niesamowitych modeli produkowanych wiele lat temu w różnych krajach.

Noże monterskie były bardzo popularne i służyły dosłownie do wszystkiego. Małe rozmiary,  uniwersalność i najczęściej niska cena pozwoliły zdobyć tym modelom rynek i można śmiało powiedzieć, iż znalazły swoje miejsce w historii noży. Produkowane z rękojeściami z drewna, tworzywa sztucznego, poroża, rogu, aluminium i co tylko właściwie do głowy przyjdzie. Przerabiane przez właścicieli, niezdarnie ostrzone na szlifierkach, zaniedbane, ale maksymalnie użytkowe! Po prostu nóż idealnie wpisujący się w stwierdzenie, iż nóż jest narzędziem.

Dzisiaj noże monterskie nadal są produkowane i cieszą się dużym powodzeniem. Przechowywane w skrzynkach z narzędziami, w szufladach z różnościami, wrzucone luzem do puszki ze śrubkami, upchane do pudełka z przewodami elektrycznymi, ale i oczywiście noszone w kieszeni. Ale co najważniejsze – używane!

Na rynku można obecnie nabyć bardzo proste noże monterskie, posiadające rękojeść z tworzywa sztucznego.

Jednak najciekawsze są modele nawiązujące do starych egzemplarzy, a i czasami posiadające narzędzia, których zamontowania nie spodziewalibyśmy się w scyzoryku.

Ciekawe są również scyzoryki o klasycznym wyglądzie, ale posiadające narzędzie jak najbardziej nowoczesne, np. śrubokręt typu Philips (wkrętak krzyżowy).

Można śmiało powiedzieć, iż każdy miłośnik noży znajdzie model odpowiadający jego gustom, a także z takimi narzędziami, które pozwolą wykonać założone prace. Noże monterskie nadal cieszą się dużym powodzeniem i warto chociaż jedną sztukę mieć w swojej skrzynce z narzędziami! Doskonale sprawdzą się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i będą niezastąpione podczas wielu prac remontowych!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą tych ciekawych noży, a także wielu innych!

Źródła:

polmag.com.pl
ebay.com
navaja.pl
salon.mieczy.pl
sztucce.pl
jaysknives.com
lanskysharpeners.co.uk