Noże Emersona – w odróżnieniu od tych, produkowanych na przykład przez Benchmade – nie są skierowane do tak szerokiego kręgu odbiorców. O ile bowiem BM posiada w swojej ofercie modele tzw. eleganckie, do garnituru, o tyle produkty tej firmy zupełnie do takiego nie pasują. Zawsze czarne, surowe, o agrestywnej teksturze okładzin z G10 i ostrzu o szlifie chisel, które jest bardziej wytrzymałe na wykruszanie, ale jednocześnie gorzej się nim tnie. Dla wszystkich osób, gotowych poświęcić nieco ergonomii na rzecz wytrzymałości i ogromnego zapasu siły, noże Emersona wydają się być stworzone Jednym z wprowadzonych przez firmę patentów jest tzw. wave (z ang. fala), występujący pod postacią charakterystycznego „zęba”, umieszczonego na ostrzu. Wyjmując nóż z kieszeni w odpowiedni sposób, zahacza on o krawędź spodni i otwiera nóż bez konieczności szukania palcem kołka. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób otwierania foldera nieautomatycznego – rozwiązanie proste, lecz funkcjonalne – ot, cały Emerson. Poniżej, galeria niektórych noży tej firmy wraz z krótkim opisem (część zdjęć pochodzi z oficjalnej strony firmy Emerson ).

Karambit Folder

  • dł. ostrza: 2,6″
  • gr. ostrza: 0,125″
  • dł. zamkniętego: 5,6″

karambit to stare narzędzie, wywodzące się z Indonezji. Produkowana przez firmę Emerson wersja przeznaczona jest do walki: szybkiego dobycia i zadania decydującego ciosu. Umożliwiają to mocna blokada liner lock, stal 154cm i oczywiście wave.

A tak wygląda wersja Commander:

 

dł. ostrza: 4,1″Persian Tactical

  • gr. ostrza: 0,125″
  • dł. zamkniętego: 5,5″

limitowana edycja modeli od Emersona. Taktyczny folder z lekką domieszką bliskowschodnich, orientalnych klimatów. Ostrze o długości 4 cali wykonane ze stali 154cm. Okładziny z g-10, blokada liner lock. Nóż posiada klips do noszenia tzw. tip up czyli (po złożeniu) ostrzem w górę.


dł. ostrza: 3,5″Specwar B

  • gr. ostrza: 0,125″
  • dł. zamkniętego: 4,8″

Nóż testowany przez ekipę NASA, okładziny z G-10, ostrze ze stali 154cm o kształcie tanto posiada „ząbki”, ułatwiające cięcie twardych przedmiotów. Blokada liner lock.


dł. ostrza: 3,5″Raven A

  • gr. ostrza: 0,125″
  • dł. zamkniętego: 5″

Ten model posiada okładziny z zytelu o nieregularnej teksturze, dla poprawienia uchwytu. Szlif ostrza to zmodyfikowany V (ostrzony jednostronnie) zastosowana stal i blokada taka sama, jak w pozostałych składanych emersonach.