Dla każdego, kto ceni klasyczne konstrukcje, noże Higonokami (prawidłowa nazwa to Higo no Kami) to ciekawa pozycja w kolekcji. Pochodzące z Japonii, z historią sięgającą końca XIX wieku, o prostej konstrukcji i ciekawym wzornictwie.

Historia tego noża jest o tyle ciekawa, iż sięga czasów, gdy w Japonii kończyła się era samurajów, a wraz z ich zanikaniem, coraz mniejsze było zapotrzebowanie na broń białą. Wówczas japońskie kowalstwo zmuszone było zmienić profil swojej działalności i zajęło się wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku, w tym również oczywiście noży.
Ten prosty składany nóż bardzo szybko odnalazł swoje miejsce, jako nóż o prostej budowie, niskiej cenie, ale o bardzo dużej użytkowości. Dzięki swojej budowie był łatwy w przenoszeniu, a tym samym szybko stał się dla wielu ludzi swoistym „EDC”.
W miejscowości Miki, gdzie osiedliło się wielu kowali powstał nawet cech nożowników, który około 1907 roku opatentował wzornictwo Higonokami, co tym samym spowodowało, iż tylko noże z tego regionu mogą nosić tę nazwę.
Ciekawostką jest to, iż na świecie pozostało tylko dwóch mistrzów wytwarzających tradycyjne Higonokami. Jednym z nich jest Motosuke Nagao, niemłody już człowiek kontynuujący rodzinną tradycję. Jako, iż w rodzinie Motosuke nie ma spadkobiercy jego kunsztu, jego śmierć zakończy tę piękną historię.

Drugą osobą jest Miyamoto Seisakusho, który mimo, iż w latach 60-tych opuścił miejscowość Miki, to swoje noże nadal nazywa zgodnie z tradycją.

Oczywiście jest wiele firm produkujących bardzo ładne wersje tego noża, dlatego nawet gdy zabraknie japońskich mistrzów, to wzornictwo będzie znane i kontynuowane, zwłaszcza iż nawet znani twórcy noży czasami sięgają po ten ciekawy projekt.

Nóż którego autorem jest Mickaël Moing

Higonokami jest bardzo prostym nożem, który zbudowany jest dosłownie z kilku elementów, czyli głowni, kawałka blachy ukształtowanej w rękojeść, a także nita będącego zarazem osią głowni. Patrząc na Higonokami nie sposób nie dostrzec podobieństwa do francuskiego noża składanego o nazwie Douk Douk.

Jednak tym co wyróżnia japoński nóż jest przede wszystkim kuta głownia, posiadająca charakterystyczną dźwignię, dzięki której możemy zablokować ją podczas pracy przy pomocy kciuka.

Produkowane są różne wersje zarówno pod względem wielkości, a także użytych materiałów oraz sposobu wykończenia. Począwszy od prostych konstrukcji, aż po małe piękne modele, będące prawie biżuterią.

Mimo spartańskiego wyglądu, noże są jak najbardziej użytkowe. Miłośnicy tego typu konstrukcji bez problemu będą mogli adaptować Higonokami jako lekkie, miejsce edc, które na pewno nie zawiedzie właściciela. Higonokami doskonale sprawdza się jako nóż „biurkowy” służący do prac z papierem, ostrzeniem ołówków, czy też otwieraniem kopert i paczek. Tutaj warto zaznaczyć, iż głownie noży wykonywane często są ze stali węglowej, która wymaga uwagi ze strony właściciela (czyszczenia i suszenia po pracy), ale która pięknie odwdzięczy się niesamowitą ostrością.

Higonokami wspaniale uzupełni kolekcję każdego, kto ceni klasyczne wzory takie jak francuski Opinel czy też Douk Douk, hiszpańskie Navajas, tudzież pochodzące z Nowej Zelandii noże Svord Peasant. Noże te stanowią kawałek „ostrej”historii do której świetnie pasuje historia Higonokami, które mimo upływu czasu nadal jest świetnym nożem.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą!

Źródło:
japaneseknifedirect.com
armasblancas66.blogspot.com
couteaux-berthier.com