Aby podnieść atrakcyjność danego noża, uzyskać efekty kamuflażu, tudzież zabezpieczyć głownię np. przed korozją, stosuje się różne metody wykończenia powierzchni. Oto najpopularniejsze z nich:

SATIN – pokrycie posiadające delikatne, ledwo dostrzegalne prążki, będące pozostałością po szlifowaniu (mechanicznym bądź ręcznym).

MIRROR – powierzchnia głowni po procesie szlifowania jest jeszcze dodatkowo polerowana na lustro. Bardzo efektowne wykończenie, stosowane w najdroższych nożach i tych raczej nie przeznaczonych do cięższych prac. Tak wypolerowana głownia jest bardziej odporna na korozję niż głownia z wykończeniem SATIN.

STONEWASH – głownia zyskuje charakterystyczne drobne rysy w efekcie kąpieli w kamieniach ściernych. Dzięki temu posiada niemalże matowe wykończenie odporne na zarysowania (jako, iż nowe rysy „zlewają” się ze starymi).

BEAD BLAST – czyli piaskowanie, bądź szkiełkowanie. Szybka i prosta forma wykończenia powierzchni głowni, jednak niezbyt odporna na zarysowania.

TIGER STRIPES – czyli tygrysie paski, są ekskluzywnym pokryciem głowni, stosowanym np. przez firmę Strider. Charakterystyczne czarne pasy są pozostałością po hartowaniu olejowym, dają ciekawe wzory kamuflażu.

GUN KOTE – ceramiczna powłoka ochronna odporna na zarysowania i substancje chemiczne. Powłoka jest bardzo trwała i dodatkowo zabezpiecza głownię przed korozją.

CERAKOTE – jest to termoutwardzalna farba ceramiczna o podwyższonej odporności na uszkodzenia i czynniki chemiczne. Trwalsza od GUNKOTE. Produkująca farbę firma oferuje szeroką i efektowną gamę kolorów.

EPOXY POWDER COAT – pokrycie głowni żywicami epoksydowymi, nakładanymi w wysokiej temperaturze. Posiada charakterystyczną, ziarnistą fakturę, jest odporne na zarysowania, choć z czasem się wykrusza i ściera.

BLACK TEFLON – głownia pokrywana jest warstwą teflonu. Świetnie chroni przed korozją, ale jest mało odporne na uszkodzenia mechaniczne (bardzo łatwo się rysuje).

BLACK TITANIUM – głownia pokryta związkiem TI-NI (Titanium-Nitride), jest o wiele bardziej odporne na zarysowania od BLACK TEFLON. Zabezpiecza przed rdzą.

BORON CARBIDE – bardzo twarda powłoka z węglika boru (tetrabor).

DLC – Diamond Like Carbon – bardzo twarda powłoka diamentopodobna. Wysoce odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

PVD – Physical Vapour Deposition – jedna z najlepszych i najrzadziej spotykanych powłok. Jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia.