Nóż to narzędzie i jak każde używane narzędzie, co jakiś czas wymaga serwisu.

Jak przeprowadzić prawidłową konserwację?

Zapraszamy do lektury.

 

W nożach ze stałą głownią czynności konserwacyjne są minimalne i ograniczają się praktycznie do porządnego umycia całości (głownia, jelec, rękojeść), zwłaszcza gdy nóż używany był np. do oprawiania zwierzyny. Mycie przeprowadzamy pod bieżącą wodą, z odrobiną dowolnego detergentu. Po dokładnym umyciu i kontroli, czy wszystkie zabrudzenia zostały usunięte (zwracamy szczególną uwagę na miejsca połączeń, otwory na linkę), nóż wycieramy do sucha.

 

W zależności z jakiej stali nóż został wykonany, warto poświęcić również chwilę uwagi samej głowni zwłaszcza gdy wykonana jest ze stali węglowej podatnej na korozję. Konserwacja polega na przetarciu głowni szmatką z odrobiną oleju. Olej dobieramy w zależności od zastosowania noża, gdyż np. do noża mającego kontakt z żywnością nie używamy olejów syntetycznych. Używamy wówczas olejków naturalnych, np. arganowego, jojoba. Gdy nóż kontaktu z żywnością mieć nie będzie, możemy z powodzeniem użyć środków do konserwacji broni – Ballistol, Brunox czy też PKB.

 

Pochwy z tworzyw sztucznych możemy przepłukać wodą z detergentem oraz przeczyścić kawałkiem waty nawiniętej na cienką listewkę. Po czyszczeniu pochwę należy wysuszyć przed włożeniem do niej noża.

 

Pochwy skórzane najczęściej są impregnowane, więc nie ma ryzyka, iż wsiąkną w nią płyny utrojowe. Czyszczenia polega na przetarciu pochwy wilgotną szmatką, wysuszeniu, a następnie pokryciu środkami do pielęgnacji skóry (tłuszcz do konserwacji i impregnacji), które chronią skórę przed wilgocią.

 

Pochwy z tkanin syntetycznych możemy myć w wodzie z detergentem. Jeżeli istnieje możliwość, to możemy wyjąć z niej usztywniającą wkładkę. Po umyciu suszymy.

 

Noże składane wymagają większej uwagi, ze względu na swoją skomplikowaną budowę. Podstawowe czyszczenie wykonujemy wodą z detergentem przy pomocy szczoteczki do rąk. Brud z zakamarków doskonale usuwa się przy pomocy patyczków do uszu, bądź miękkich wyciorów do fajki.
Po umyciu i wysuszeniu warto przesmarować oś główną, aby poprawić pracę głowni. Do tego celu również można użyć oleju jojoba, Victorinox (kontakt z żywnością), bądź olejów syntetycznych (TUF GLIDE, MILITEC-1). Pamiętać jednak należy, aby oleju było naprawdę niewiele, gdyż nadmierna ilość powoduje przyklejanie się kurzu i źle wpływa na płynność mechaniki. Dlatego po naniesieniu oleju warto odczekać chwilę, a następnie nadmiar zebrać kawałkiem papierowego ręcznika.

Należy pamiętać, iż większość producentów rozkręcenie noża uważa za złamanie warunków gwarancji!