Składany nóż jest wart tyle, ile jego blokada. To ona ma zabezpieczać głownię przed złożeniem, a co za tym idzie, chronić nasze palce przed skaleczeniem. Na rynku stosowane są najprzeróżniejsze blokady, ale my przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

 

Axis Lock – blokada opatentowana przez firmę Benchmade. Działa na na zasadzie klinującej się stalowej osi umieszczonej w gnieździe na rękojeści, tuż przy osi głównej noża. Jest to bardzo mocna i trwała blokada, nie zużywa się podczas pracy, a dodatkowo pozwala na obsługę prawą i lewą dłonią. Blokada wspomagana jest przez sprężyny (omegi), które zwiększają komfort obsługi, a jednocześnie nie pozwalają blokującemu elementowi na opuszczenie swego miejsca.

 

 

Back Lock – można śmiało powiedzieć, iż jest to najbardziej znana i rozpowszechniona blokada. Działa na zasadzie klinującego głownię zęba, będącego elementem sprężyny na grzbiecie rękojeści. Na grzbiecie również znajduje się charakterystyczne wycięcie pozwalające na zwolnienie blokady. Jeśli jest prawidłowo wykonana, może wytrzymać bardzo duże obciążenia.

 

 

Liner Lock – blokada bardzo popularna i często używana z uwagi na prostotę działania i niezawodność. Funkcję blokującą przejmuje w niej jedna ze sprężynujących okładzin (liner) która opiera się o tylną część głowni. Jeżeli liner posiada wystarczająca grubość i został dobrze spasowany z głownią, blokada potrafi wytrzymać duże obciążenia.

 

 

Frame Lock – blokada podobna w działaniu do blokady Liner Lock, z tą różnicą, iż elementem blokady jest cała cała okładzina (wykonana często z tytanu, bądź stali). Czoło okładziny wspiera się o tylną część głowni zapobiegając jej zamknięciu, a dłoń na rękojeści dodatkowo wzmacnia blokadę zapobiegając jej odchyleniu.

 

 

Plunge Lock – blokada używana głównie w nożach automatycznych. Głownia blokowana jest prostym mechanizmem obsługiwanym przyciskiem do otwierania głowni. Mimo prostej konstrukcji, jest to bardzo mocna i wytrzymała blokada.

 

 

Viroblock – blokada stosowana w nożach marki OPINEL. Jest to metalowy pierścień nałożony zaraz za głownią na rękojeść, którego przekręcenie powoduje zabezpieczenie przed złożeniem noża. Blokada konstrukcyjnie prosta, ale bardzo bezpieczna.