Bardzo istotne jest dopasowanie kształtu głowni noża do wykonywanej nim pracy. Każdy kształt charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego warto się zapoznać z poniższym spisem.

 

STANDARD – bardzo popularny kształt stosowany w wielu nożach. Taki kształt gwarantuje dobre właściwości tnące przy zachowaniu delikatnego i precyzyjnego  czubka.

 

CLIPPOINT – kształt stosowany w scyzorykach, nożach bojowych i myśliwskich, posiada charakterystyczne wcięcie przy końcu grzbietu.

 

DROPPOINT – głownia świetnie nadająca się na nóż roboczy, niewielka krzywizna ułatwia cięcia, a ostry czubek sprzyja bardziej precyzyjnym pracom.

 

SPEARPOINT – kształt włóczni z fałszywym lub obustronnym ostrzem, występujący najczęściej w nożach służących do walki (sztylety, push daggery).

 

TANTO – kształt zbliżony do klasycznego japońskiego tanto. Popularny w nożach taktycznych, ze względu na dużą odporność ostrza na naprężenia oraz bardzo wytrzymały czubek.

 

WHARNCLIFFE – płaska krawędź tnąca doskonale nadaje się do cięcia na płaskich powierzchniach i zapewnia świetną kontrolę ostrego czubka.

 

HAWK BILL – głownia przypominająca dziób jastrzębia, nadaje się do cięcia lin i sieci. Popularny w nożach typu kerambit.

 

SHEEP’S-FOOT – „owcza stopa” czyli głownia prawie pozbawiona czubka. Zaprojektowany do pielęgnacji kopyt u owiec, dzisiaj wykorzystywany np. w nożach ratowniczych.

 

TRAILING POINT – doskonała głownia do wykonywania cięć wzdłużnych. Spotykana w nożach myśliwskich i przeznaczonych do walki.

 

RECURVE – krawędź w kształcie fali pozwala na lepsze wykorzystanie krawędzi tnącej. Wydatny brzuszek pozwala na cięcie na płaskiej powierzchni, a wklęsła część na podcinanie (liny, sznury). Popularna, chociaż nie jest prosta w ostrzeniu.