Agresywne linie noży o stałej głowni, duże i ciężkie foldery, ale przede wszystkim doskonałe wykonanie i niezwykła dbałość o szczegóły określają znanego na świecie knifemakera jakim jest Greg Lightfoot. Każdy kto interesuje się nożami na pewno otarł się o jego niezwykłe dzieła, które zapierają dech w piersiach.

Jego noże zaskakują użytkownika ergonomią, niezwykłą mechaniką, a także elementem „drapieżności” która jest charakterystyczna dla prac Grega. Z jednej strony spokojne i płynne linie, a z drugiej spore rozmiary, grube głownie i wklęsłe szlify tnące z precyzją brzytwy.
O sławie tego knifemakera może świadczyć fakt, iż zaproszony został przez firmę MICROTECH do zaprojektowania foldera i z tej współpracy powstał doskonały wręcz nóż „Lightfoot Compact Combat” w skrócie LCC.

Innym przykładem noża zaprojektowanego przez Lighfoot’a jest produkt firmy Meyerco, o pełnej nazwie Meyerco Lightfoot Catch Dog.

Catch Dog to duży folder którego długość wynosi około 242 milimetry, z czego długość głowni to prawie 83 milimetry. Całość waży prawie 240 gram, więc do wagi lekkiej nie należy. Jednak dzięki swoimi parametrom staje się doskonałym nożem do ciężkiej pracy, który na pewno nie będzie się bał nawet mocnej pracy.

Mocna głownia z ciekawymi szlifami pozwala cieszyć się świetnymi parametrami cięcia, a jednocześnie korzystać z bardzo mocnego czubka. Stal głowni to 8Cr13MoV która sprawdzi się w pracy, a jednocześnie pozwala na łatwe ostrzenie. Częściowo ząbkowana głownia (tzw. COMBO) otwierana jest przy pomocy dużego dysku na grzbiecie, który obsłużymy zarówno gołą dłonią, jak i w roboczych rękawiczkach.

Mocna rękojeść daje możliwość wygodnego chwytu, gdyż jej długość wynosi prawie 134 milimetry. Szkieletem rękojeści są stalowe linery, na których położono okładziny z G-10 oraz efektowne bolstery z włókna węglowego (CARBON FIBER).

Na jednej stronie rękojeści znajduje się charakterystyczny dla Lightfoot’a klips, pozwalający nosić nóż na krawędzi kieszeni w pozycji Tip-Up. Klips wydaje się mały w stosunku do całej konstrukcji, jednak doskonale spełnia swoje zadanie i pozwala na wygodne i bezpieczne noszenie foldera.

Wykonanie noża jest na bardzo dobrym poziomie i taka również jest mechanika. Otwieranie głowni przebiega bez problemu, podobnie jak obsługa blokady Liner Lock, która zabezpiecza głownię przed zamknięciem. Blokada trzyma bardzo pewnie i pozwala na pracę z poczuciem bezpieczeństwa.

Meyerco Lightfoot Catch Dog to nóż nietuzinkowy. Dla niektórych okaże się za duży i za ciężki do codziennego noszenia, jednak szybko można przywyknąć zarówno do rozmiarów jak i wagi. Po krótkich czasie ciężar przestaje przeszkadzać, a za to docenia się dużą i wytrzymałą głownię która pozwoli na wykonanie wielu prac, podczas których klasyczne foldery używane jako EDC po prostu się poddają.

Dodatkowym atrybutem tego projektu jest stosunek ceny do materiałów i jakości, który pozwala cieszyć się świetnym projektem Grega Lightfoot’a każdemu.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!

 

Żródło:
lightfootknives.com
forum.guns.ru – autor Beruch