Absolutna nowość na polskim rynku, o której mówiło się już od jakiegoś czasu. SWIZA, czyli nowoczesne spojrzenie na przedmiot codziennego użytku jakim jest jest scyzoryk.

Scyzoryk, czyli mały, kieszonkowy nóż, który w swoim wnętrzu często kryje coś więcej, niż tylko ostrą głownię. Właśnie szerokie możliwości jakie oferuje prawdziwy scyzoryk, czynią z niego tytana praca, nieodzownego kumpla w podróży i przyjaciela w codziennym życiu.
Szwajcarska firma SWIZA do projektowania swoich produktów podeszła bardzo rzetelnie, czego owocem jest seria eleganckich, niedużych i właśnie bardzo użytkowych małych noży składanych. Co więcej, stare powiedzenie „szwajcarska jakość” w tych scyzorykach znajduje doskonałe odzwierciedlenie, co jednak nie dziwi, gdyż firma SWIZA znana była przede wszystkim ze swoich doskonałych zegarów i zegarków.

Za sukces firmy odpowiedzialna jest między innymi ciekawa postać, a mianowicie Peter Hug, który dawniej był dyrektorem generalnym (CEO – Chief Executive Officer) w firmie Wenger.

W chwili obecnej oferta obejmuje cztery grupy scyzoryków (D01, D02, D03, D04), które różnią się umieszczonymi w nich narzędziami. W każdej grupie możemy wybrać odpowiadający nam kolor, chociaż paleta barw oszałamiająca nie jest (błękit, czerń, biel i czerwień). Z czasem zapewne pojawi się więcej ciekawych kolorów, gdyż już są małe przesłanki (wydana edycja limitowana).

Jak powstają scyzoryki (w tym wypadku seria dla PostAuto Schweiz AG) możemy obejrzeć na filmie.

Jak prezentuje się scyzoryk SWIZA? Przyjrzyjmy mu się!
Każdy scyzoryk zapakowany jest w ciekawe pudełko, które zdecydowanie kojarzy mi się z czekoladą „z okienkiem”!

Prezentowany model pochodzi z grupy D04 i oznaczony został kodem KNI.0040.1030. Interesujący jest wygięty profil rękojeści, dzięki czemu jest ona wygodna. Bananowy kształt świetnie dopasowuje się do dłoni, dzięki czemu praca scyzorykiem jest komfortowa, a co najważniejsze – daje nam poczucie pewnego chwytu. Dodatkowym atutem są okładziny, które wykonane zostały z gumy (soft-touch), dzięki czemu podczas pracy nóż nie będzie ślizgał nam się w dłoni.

Model ten posiada 11 narzędzi i są to:
– głownia wykonana ze stali 440 (hartowanej na 57 HRC).
– otwieracz do butelek,
– duży płaski śrubokręt,
– przyrząd do ściągania izolacji z przewodów,
– otwieracz do puszek,
– mały płaski śrubokręt,
– rozwiertak,
– szydło,
– przebijak,
– śrubokręt krzyżakowy (Philips),
– pęseta.

Elementem wartym bliższego przyjrzenia jest głownia, która blokowana jest za pomocą stalowego linera. Takie rozwiązanie zdecydowanie podnosi komfort pracy, a także zwiększa bezpieczeństwo. Blokada trzyma mocno i pewnie, więc przy prawidłowym użytkowaniu scyzoryka nie ma możliwości, by ostra głownia złożyła się przypadkowo na nasze palce.
Ciekawe jest zwolnienie blokady, gdyż wystarczy przycisnąć mocniej logotyp krzyża na okładzinie, co powoduje odgięcie linera i umożliwa złożenie głowni. Obsługa blokady jest banalnie prosta i wystarczy dosłownie chwila, aby swobodnie otwierać i zamykać nóż.

Wszystkie narzędzia wykonane zostały z dużą precyzją i spełniają swoje zadania doskonale. Mimo niewielkich rozmiarów całego noża, funkcjonalność narzędzi jest na bardzo wysokim poziomie. Można śmiało powiedzieć, iż jest to kieszonkowa wersja skrzynki z narzędziami.

W pracy SWIZA sprawuje się wyśmienicie. Noszona jakiś czas w kieszeni, bez problemu radziła sobie z zadaniami do których była używana. Cięcie artykułów żywnościowych, otwieranie paczek czy listów, cięcie tworzyw sztucznych, wyciąganie zszywek tapicerskich i moc innych prac nie były dla niej problemem. Oczywiście należy pamiętać, iż jest to scyzoryk i pewnych obciążeń może po prostu nie wytrzymać. Wszak pamiętać należy, iż np. głownia służy do cięcia, a nie do podważania. Używana „z głową” będzie świetnym narzędziem, które będzie nam służyć latami.

SWIZA to nowość na naszym rynku, ale myślę, iż szybko znajdzie ona zwolenników, którzy z chęcią po nią sięgną. Wszak za bardzo przystępną cenę otrzymujemy świetne narzędzie, które długo i dobrze będzie nam służyć.
Warto zaznaczyć jeszcze, iż dostępne są również wersje pakowane w bardzo efektowne etui, dzięki któremu tworzy zestaw doskonale nadający się np. na gustowny prezent.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z całą serią scyzoryków SWIZA!

Źródło:
couteaux-du-monde.forumactif.org

allegro.pl – użytkownik SWIZA_PL