KITASHO COMPANY LIMITED założona została w 1948 roku w Seki, czyli mieście, w którym skupia się bodajże największa ilość producentów japońskich noży i mieczy. Firma słynie z produkcji doskonałej jakości noży kuchennych wyrabianych z najlepszych stali tak jak VG-10, czy też Aogami (zwana również super blue steel). Oczywiście poza ofertą noży kuchennych znajdziemy również bardzo ciekawą serię noży o stałej głowni, która przykuwa uwagę swoim niespotykanym wzornictwem.

Noże te, przeznaczone do pracy w terenie wpisują się w piękne japońskie wzornictwo, co podkreślają również użyte do ich wyrobu materiały. Piękne damasty, egzotyczne drewno i świetne wykonanie pozwalają spojrzeć na te noże jak na małe dzieła sztuki.
Jednym z ciekawych modeli jest Irodori, który jest pełnowymiarowym nożem o stałej głowni przeznaczonym do różnego rodzaju prac terenowych.

Już sama pochwa pozwala dostrzec kunszt i artyzm. Wykonana z drewna magnolii japońskiej posiada ascetyczny, prostokątny kształt. Powierzchnia drewna została pokryta czerwonym lakierem, na którym w ostatniej fazie wykończenia umieszczono delikatne czarne kropelki lakieru. Wygląda to bardzo elegancko i motyw ten przeniesiony został również na rękojeść noża (ale o tym później).
Warto zwrócić uwagę tutaj na jeden ciekawy element, a mianowicie nawiązanie do pochwy japońskiego miecza (saya). Na przodzie pochwy znajduje się uszko (kurigata), które oryginalnie służyło do przełożenia sageo, czyli taśmy z jedwabiu bądź bawełny którą pochwa mocowana była do spodni (hakama). W naszym wypadku uszko to stanowi ozdobnik, a także element utrzymujący w miejscu skórzane elementy.

Skórzana uprząż pozwala na wygodne założenie pochwy na pas, przy czym dzięki swojej budowie pozwala nosić nóż zarówno na prawym, jak i lewym boku.

Pochwa jest bardzo lekka i praktycznie nie czuć jej podczas noszenia. Dodatkowo na jej końcu umieszczono otwór pozwalający na odparowanie z niej ewentualnej wilgoci.

Nóż przepięknie łączy się stylistyką z pochwą, a to przez wspomniane przeniesienie sposobu wykończenia powierzchni drewna. Chociaż rękojeść noża wykonana została z dębowego drewna, to również została pokryta czerwonym lakierem i czarnymi delikatnymi kropkami. Całość dzięki takiemu wykończeniu wygląda bardzo elegancko i zdecydowanie odbiega wyglądem od klasycznych znanych noży używanych w terenie.

Głownia o profilu Clip Point i grubości 3,5 milimetra wykonana została z Blue Steel Damascus i stanowi ją 15 warstw stali. Bardzo wyraźnie widać wzór damastu, który pięknie odcina się od wypolerowanej na lustro krawędzi tnącej i części na której pozostawiono ślady po kuciu. Długość głowni to prawie 135 milimetrów.

Jelec wykonany z lanego żelaza jest ciekawym elementem dopełniającym surowy charakter głowni, a zarazem stanowi doskonałe zabezpieczenie dla naszej dłoni.

Rękojeść znacznie poszerza się ku końcowi, pozwalając na chwyt pełną dłonią. W połączeniu z jelcem całość jest bardzo wygodna i ergonomiczna.
Długość całego noża to około 240 milimetrów, czyli jest to nóż pozwalający na wykonanie praktycznie wszystkich prac w terenie. Nóż bez problemu sprawdzi się przy pracy w drewnie, pozwoli na przygotowanie opału na ognisko, czy też pomoże przy terenowej kuchni.

Irodori to piękny i niepowtarzalny nóż, który łączy w sobie cechy użytkowości i japońskiego wzornictwa.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi ciekawymi pozycjami japońskich producentów takimi jak Mcusta, Moki i inne!