Microtech – firma legenda, znana chyba każdemu, kto chociaż trochę interesuje się nożami. Firma, która wysoko postawiła poprzeczkę nie tylko w kwestii jakości wykonania swoich wyrobów, ale i jak chodzi o design nigdy nie zostawała w tyle za konkurencją.

Firma rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku w mieście Vero Beach na Florydzie (USA). Założyciel firmy – Anthony Marfione, wraz ze swoją małżonką Susan, skupił się na projektowaniu doskonałych noży taktycznych. Umiejętności Marfione i jego dbałość o precyzję owocowała w jego nożach custom, które stawały się wzorami dla noży produkowanych seryjnie. Spod jego ręki zaczęły wychodzić rewelacyjne noże automatyczne, w których firma zaczęła przodować na rynku. Produkty Microtecha bardzo szybko podbiły serca wielu użytkowników i kolekcjonerów. Do historii przeszły takie modele jak LUDT, H.A.L.O., czy też SOCOM ELITE.

Kluczem do sukcesu była perfekcja wykonania, a także użycie najlepszych materiałów. Szczególnie noże automatyczne typu OTF (Out the Front) definiowały jakość firmy, nie mając w sobie równych pod względem jakości działania mechanizmu. Pojawiały się limitowane edycje niektórych modeli, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem kolekcjonerów na całym świecie. Oczywiście nie bez znaczenia był również fakt, iż Microtech to firma amerykańska, która doskonale wpasowała się ze swoją ofertą w potrzeby rynku militarnego.
Powstawały kolejne doskonałe konstrukcje i wkrótce oferta firmy powiększyła się także o noże fixed, a także noże bez taktycznego zacięcia. Wśród nich warto wymienić chociażby neck o nazwie MEDALLION, czy też składany mały nóż OPTION II.

Oczywiście nie tylko Marfione projektował noże. Wśród znanych knifemakerów którzy współpracowali z firmą Microtech można wymienić jeszcze takie sławy jak Butch Vallotton (model Chameleon), Bob Terzuola (model ATCF), a także Greg Lightfoot (model LCC).

W roku 2005 firma została przeniesiona do Bradford (Pensylwania), gdzie dalej z ogromnym powodzeniem produkowała swoje doskonałe noże, które szybko znajdowały nabywców. W roku 2007 firma rozpoczęła również produkcję broni palnej, a konkretnie karabinka STG-556 pokazanego po raz pierwszy na targach ShotShow 2007.

Mimo ogromnej popularności, przyszedł okres jakby zagubienia firmy. Zmniejszyła się oferta firmy i Microtech troszeczkę usunął się w cień. Jednak na szczęście nie na długo, gdyż szybko zaczął nadrabiać pozycję. Nowoczesna technologia pozwoliła jeszcze więcej wykrzesać z dostępnych materiałów i wkrótce na rynku pojawiło się kilka ciekawych modeli, które zaskoczyły miłośników marki. Microtech dalej stawiał na znanych i sprawdzonych makerów, dlatego w ofercie pojawił się chociażby nóż tak znanej postaci jak Mick Strider (model D.O.C.)

Dzisiaj firma mocno stoi na nogach, a jej oferta zadowoli nawet najbardziej wybrednego miłośnika ostrości. Począwszy od flagowych noży automatycznych typu OTF, poprzez odświeżone wersje takich modeli jak LUDT, SOCOM, modele o nowoczesnym designie (MSG II, SIGIL, STAR LORD), aż po taktyczne noże o stałej głowni (ARBITER, SOCOM ALPHA, JAGDKOMMANDO).

Firma Microtech jest dumna z jakości swoich wyrobów i podkreśla, iż 95% części z jakich składają się noże wyrabia sama. Doskonałe i nowoczesne materiały jakich używa się do produkcji pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych modeli, które objęte są wieczystą gwarancją.
Można śmiało powiedzieć, iż powrót firmy na rynek odbył się w wielkim stylu, a jej produkty dalej cieszą użytkowników i kolekcjonerów tych wspaniałych noży.
Jako ciekawostkę można podać jeszcze fakt, iż od pewnego czasu Microtech wypuszcza ciekawe gadżety, takie jak otwieracz do kapsli w kształcie rękojeści jednego ze swoich kultowych produktów (SOCOM), czy też niesamowity długopis (SIPHON) zaprojektowany przez Marfione, tudzież najnowszy gadżet – Tactical Beard Comb, czyli grzebień do brody, wykonany na wzór noża OTF…

Microtech w ciągu zaledwie 12 lat od założenia osiągnął naprawdę wiele. Jego produkty znane są z niesamowitej jakości, która utrzymywana jest od samego początku. Wiele ciekawych modeli uzupełnia dzisiaj prywatne kolekcje miłośników, którzy swoją pasją dzielą na specjalnie dla nich założonym forum. Właśnie dzięki takim kolekcjom możemy cieszyć się wspaniałymi zdjęciami tych niesamowitych noży.

Źródła: microtechknives.com, marfionecustomknives.com, microholics.org user tpetsch gzb MicroFanatic griff Chief pushdagger , jerzeedevil.com user incisor jimmer_5, bladeforums.com user Ranger_Medic, forum.guns.ru, world.guns.ru, gettier.org, bladegathering.com, knifecenter.com, knifeart.com