„No Bother” to mały nóż o stałej głowni, wykonany według projektu znanego amerykańskiego knifemakera, jakim jest Ryan Johnson. Ten sympatyczny człowiek od lat projektuje zarówno noże, jak i różnego rodzaju siekiery i toporki, które pojawiają się w ofercie firmy CRKT.

Bohater tego tekstu to na pierwszy rzut oka mały i niepozorny nóż, który dopiero podczas używania pokazuje swoje zaskakujące możliwości.

Wykonany został z jednego kawałka stali (full tang), zatem jest bardzo wytrzymały, zwłaszcza jak pod uwagę weźmiemy jeszcze jego sporą grubość (dane techniczne na końcu tekstu).
Głownia ma ciekawy kształt nazywany Reverse Tanto, z dość wysokim płaskim szlifem oraz gładką krawędzią tnącą (Plain ). Warto zwrócić uwagę, iż krawędź tnąca znajduje się również na drugiej krawędzi, co znacznie zwiększa jego możliwości.

Wykończenie powierzchni stali to stonewash (kąpiel w kamieniach ceramicznych), na który położona została powłoka Black Oxide. Taki wygląd nadaje temu maluchowi charakter „taktyczności”, która pasuje do niego zdecydowanie lepiej, niż stalowa gładka powierzchnia.

Na grzbiecie głowni znajduje się szereg nacięć (jimping ), na których podczas pracy możemy wygodnie oprzeć palec. Gruba głownia pozwala na bardzo wygodne ułożenie palca na rampie i kontrolę docisku krawędzi tnącej do ciętego materiału.

Rękojeść nie jest duża, jednak można na niej wygodnie ułożyć cztery palce. Osoby z większymi dłońmi również będą mogły wygodnie ująć rękojeść, bowiem ostatni mały palec znajdzie się na założonej zawieszce. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdjąć oryginalną zawieszkę i założyć paracord, nadając mu grubość i długość dostosowaną do naszych upodobań.

Otwory w rękojeści zmniejszają skutecznie masę noża, nie wpływając zarazem na jego wytrzymałość. Poza tym, dają możliwość założenia oplotu z paracordu (by pogrubić rękojeść).
Na rękojeści znajdują się cieniutkie okładziny wykonane z czarnego ABSu. Pionowe fakturowanie zapewnia pewny chwyt i kontrolę nad nożem podczas pracy.

Na końcu rękojeści znajdziemy również nacięcia, pozwalające oprzeć mały palec.

W komplecie z nożem znajduje się pochwa z tworzywa sztucznego wraz z systemem mocowania.

Pochwa jest minimalistyczna, ale doskonale spełnia swoją rolę. Nóż siedzi w niej mocno i nie ma możliwości, aby przypadkowo się z niej wysunął. Otwory pozwalają na założenie Tek-Loka, tudzież przytroczenie do pasa za pomocą paracordu.

Na pochwie znajduje się ciekawa smycz, która umożliwa montaż na systemie MOLLE. Zatem bez problemu nóż przytroczymy do plecka, kamizelki taktycznej czy też torby.

Oczywiście smycz można zdemontować, a w jej miejsce założyć paracord (znajduje się w zestawie) i nosić nóż jako klasyczny neck. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdy chcemy mieć pod ręką nóż z możliwością szybkiego dobycia.

No Bother to mały i niepozorny nóż, który sprawdzi się zarówno przy cięciu, jak i podważaniu, a więc bez problemu możemy go używać jako małego łomu.

Dane techniczne:
– długość całkowita – 133 mm
– długość rękojeści – 81 mm
– materiał rękojeści – ABS Black
– materiał głowni – 8Cr13MoV
– wykończenie głowni – stonewash + powłoka Black Oxide
– długość głowni – 55 mm
– grubość głowni – 4,8 mm
– waga – 60 g

Parametry noża i jego ciekawa głownia mogą okazać się bardzo przydatne w określonych pracach (cięcie tektury, otwieranie opakowań, paczek, cięcie folii, .itp). Poza tym, nóż nadaje się jako uzupełnienie głównego noża. Wszak nie zawsze potrzebna jest duża głownia, zwłaszcza gdy do wykonania jest prosta czynność.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą.

Źródło: CRKT.com