Nie jest to nowy model, bowiem produkowany był kiedyś pod nazwą Nightwing przez firmę Masters of Defense (MOD zmieniła nazwę na Blackhawk i w ofercie poza nożami posiada również odzież, torby, plecaki, kabury do pistoletów i inny osprzęt taktyczny).
Za projekt noża odpowiada Allen Elishewitz, który ma na swoim koncie bardzo udane produkcje wykonane we współpracy z wieloma firmami. Jego noże cechuje wysoka ergonomia i tak jest również w tym wypadku.

Nóż ma budowę fulltang, co zwiększa jego odporność na uszkodzenia. Wygodna rękojeść posiada okładziny z materiału termoplastycznego, na którym znajdują się antypoślizgowe elementy. Lekka krzywizna rękojeści powoduje, iż doskonale układa się w dłoni i ręka sama znajduje najwygodniejszą pozycję.

Na końcu rękojeści znajdują się nacięcia, które pozwalają na pewny chwyt w różnych ustawieniach dłoni (chwyt młotkowy i odwrotny). Dodatkowo znajdziemy tutaj otwór do założenia paracordu, a wystająca poza rękojeść część stali sprawdzi się jako zbijak do szyb.

Wspomniane nacięcia znajdują się również na grzbiecie, a więc i kciuk podczas pracy będzie miał tam pewne podparcie. Na dole rękojeści wyprofilowana została spora garda, która chroni naszą dłoń przed ześlizgnięciem się na ostrze.

Stal jakiej użyto do wykonania noża to stal wysokowęglowa o oznaczeniu 1085C. Aby powierzchnia stali nie korodowała, zastosowano powłokę Epoxy w czarnym kolorze, co nadaje całości mroczny wygląd.

Głownia prezentuje się ciekawie, bowiem krawędź tnąca jest typu Combo (krawędź w części jest PLAIN, czyli gładka, a w części SERRATED, czyli ząbkowana. Jest to świetne połączenie, które oferuje dla użytkownika większe możliwości podczas pracy).

Jednak elementem który nadaje głowni niesamowity wygląd jest fałszywe ostrze, które bynajmniej nie jest fałszywe. Otóż jego krawędź została naostrzona i zaopatrzona w krawędź tnącą typu SERRATED (ząbkowana). Wygląda to świetnie, a także zwiększa możliwości głowni.

Mimo wrażenia smukłości głownia jest gruba, a zastosowany wklęsły szlif i umiejętne wyprowadzenie górnej krawędzi pozwoliło uzyskać bardzo gruby i wytrzymały czubek.

Nightedge jak na swoje wymiary jest lekki, co dobrze przekłada się na pracę. Nóż doskonale tnie wszelkie materiały syntetyczne (liny, pasy, taśmy, opakowania z tworzyw sztucznych), ale potrafi również pokazać swój pazur podczas pracy w drewnie, cięcia tkanin, czy też otwierania puszek. Jednak należy pamiętać, iż nie jest to nóż który zniesie nadużywanie, bowiem ząbkowane elementy głowni znacznie osłabiają jej wytrzymałość na naprężenia boczne. Oczywiście nie oznacza to, iż jest to delikatny nóż, bowiem jego dane techniczne (na końcu tekstu) wyraźnie dają do zrozumienia, iż Nightedge wytrzyma jednak sporo.
W komplecie z nożem otrzymujemy wąską i minimalistyczną, ale bardzo funkcjonalną kaburę wykonaną z czarnego tworzywa sztucznego.

Aby przypadkowo nie zgubić noża w terenie, zastosowano ciekawe rozwiązanie, a mianowicie zatrzask trzymający całość na swoim miejscu. Jest to proste rozwiązanie, ale sprawdza się wyśmienicie, a jego obsługa jest banalnie prosta.

Tylna część kabury jest praktycznie płaska, co pozwala na wygodne przenoszenie. Nóż można zamontować na pasie np. za pomocą Tek-Loka (nie ma w zestawie), na co pozwalają otwory w kaburze.

Oczywiście kaburę można zamontować również przy pomocy elementów jakie otrzymujemy wraz z nożem. System przekładek i śrub pozwala bez problemu założyć nóż zarówno na pas, na szelkę od plecaka, a także na kamizelkę taktyczną, czy też przyczepienie do kabury z bronią. Zestaw dodatków jest na tyle bogaty, iż każdy znajdzie dla siebie odpowiedni sposób mocowania kabury.

Dane techniczne:
– długość całkowita – 277 mm
– długość rękojeści – 127 mm
– materiał rękojeści – Thermoplastic
– materiał głowni – 1085C
– wykończenie głowni – powłoka Epoxy
– długość głowni – 150 mm
– grubość głowni – 5 mm
– waga – 251 g

Blackhawk! Nightedge to w pełni profesjonalne narzędzie do pracy, a do tego o bardzo ciekawym wyglądzie. Doskonale leży w dłoni, ma świetne parametry i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Każda osoba mająca coś wspólnego z militariami dostrzeże w nim potencjał, bez względu czy będzie to pracownik służb mundurowych, miłośnik ASG, rekonstruktor, czy też po prostu kolekcjoner.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży taktycznych.