Na pewno każdy kiedyś miał w ręku, a przynajmniej widział noże typu Balisong, czyli noże składane zwane popularnie „motylkami”, a które często używane są do wykonywania efektownych trików. Noże tego typu popularne są od lat i często pojawiały się np. jako rekwizyt w filmach, przynosząc im wątpliwą jednak sławę.
Jednak w latach 90-tych, przepisy prawne na terenie USA zakazały posiadania noży otwieranych jedną ręką, uznając je za wyjątkowo niebezpieczne (może to brzmieć dziwnie w odniesieniu do kraju, w którym jest tak łatwy dostęp do broni palnej). Niemniej przepisy weszły w życie, a tym samym posiadanie tych noży stało się nielegalne.
Cold Steel postanowił jednak wyjść naprzeciw miłośnikom motylków i zaprojektował model nie odbiegający wyglądem, ale zdecydowanie różniący się zarówno mechaniką jak i sposobem otwierania. Powstał model Paradox, czyli Butterfly-Style Two Handed Opener.

Na pierwszy rzut oka Paradox niczym nie różni się od popularnych motylków.
Ramiona noża zostały wykonane z anodyzowanego aluminium (6061), a ich perfekcyjny wygląd możemy zawdzięczać użyciu maszyn typu CNC. Dzięki anodyzacji powierzchnia aluminium została utwardzona, stając się odporniejszą na zarysowania i uszkodzenia oraz utlenianie. W końcowym procesie całość została wypolerowana, nawet wnętrze otworów odciążających rękojeści.

Ci którzy mieli do czynienia z firmowymi Balisongami, na pewno zauważyli brak elementu o nazwie Latch, czyli blokady umieszczonej na końcu rękojeści.

Wszystko wyjaśnia się w momencie, gdy zaczynamy otwierać nóż. Otóż w każdym ramieniu znajduje się sprężyna podobna do tych, które możemy spotkać w scyzorykach typu slip joint. Podczas rozchylania ramion, tył głowni napiera na sprężyny i je rozchyla, pozwalając przełamać ich opór i otworzyć nóż z tzw. klikiem, czyli czujemy stopniowe etapy ruchu rękojeści.

Brzmi i wygląda to może skomplikowanie, ale w rzeczywistości otwarcie noża (dwoma rękami), to dosłownie kwestia chwili i szybko można się do tego przyzwyczaić.

Oczywiście sprężyny są na tyle silne, iż mocno trzymają nóż w pozycji zamkniętej, co tłumaczy brak wspomnianego wcześniej elementu o nazwie Latch.

Paradox po otwarciu robi wrażenie, bowiem nie jest to nóż małych rozmiarów. Duża rękojeść w połączeniu ze sporą głownią daje nam sporych rozmiarów narzędzie, które może konkurować z wieloma folderami. Warto mieć na uwadze również fakt, iż po otwarciu noża nie istnieje możliwość przypadkowego złożenia, co daje nam pełne poczucie bezpieczeństwa podczas pracy.

Efektowna głownia posiada profil Spear Point, na którym położono wysoki wklęsły szlif. Dzięki temu głownia jest bardzo użytkowa, a nie jak w wielu motylkach tylko pełniąca charakter ozdobny. Nie bez znaczenia jest oczywiście stal z jakiej wykonano głownię, a jest to AUS-8A, czyli japońska stal nierdzewna, która cechuje się bardzo dobrym trzymaniem ostrości roboczej, a jednocześnie nie sprawia problemu podczas ostrzenia.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 133 mm
– długość głowni – 114 mm
– grubość głowni – 2,8 mm
– długość całkowita – 246 mm
– materiał rękojeści – Aluminum 6061
– materiał głowni – stal AUS-8A
– waga – 155 g

Nie zapomniano oczywiście o wygodnym noszeniu noża, tak więc na jednym z ramion znajdziemy stalowy klips pozwalający na transport Paradoxa na krawędzi kieszeni, na pasku, bądź oporządzeniu.

Paradox to na pewno duża ciekawostka, która powinna się znaleźć w kolekcji każdego miłośnika noży typu Balisong mimo, iż nie jest typowym „motylkiem”. Ciekawa historia, unikatowe rozwiązanie, ale przede wszystkim wysoka użytkowość noża i świetne materiały czynią z niego interesujący model, który ozdobi każdą kolekcję, ale i sprawdzi się jako nóż do codziennego używania.

Mimo, iż nóż ten nie jest już produkowany, znajdą go Państwo w naszej ofercie!