Obake (z jap. Duch) to mały nóż wzorowany na japońskich sztyletach o nazwie Kwaiken, które służyły do obrony wewnątrz pomieszczeń i na wąskich przestrzeniach. Ten mały i prosty nóż używany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety (nosiły go za pasem, bądź w rękawie), doczekał się dzisiejszej wersji, która wyglądem przypadnie do gustu miłośnikom japońskiej kultury.

Model pochodzący z oferty firmy CRKT wyróżnia budowa fulltang, czyli cały nóż wykonany został z jednego kawałka stali (8Cr14MoV), który w tym modelu pokryty został powłoką z azotku tytanu, na którym wykonano fantazyjne wzory. Oczywiście wzory te nie pojawiły się przypadkowo, ale są nawiązaniem do wersji custom tego noża, który wykonany został przez Lucasa Burnleya.

Głownia (długość 88 mm, grubość 3,2 mm) o profilu Standard posiada gładką krawędź tnącą, która w połączeniu z ostrym czubkiem pozwala na wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych prac.

Rękojeść (długość 102 mm) swoim wyglądem nawiązuje do japońskich mieczy samurajskich, w których na rękojeści często pojawiał się kawałek skóry płaszczki, na którym zakładano oplot z jedwabnej, bądź bawełnianej taśmy. Podobnie postąpiono w nożu Obake, zastępując oczywiście skórę płaszczki syntetycznym odpowiednikiem, a elegancko nawiniętą taśmę dodatkowo ustabilizowano za pomocą żywicy (taki zabieg pozwala zapobiec rozwijaniu oplotu, a poza tym całość staje się odporna na działanie wilgoci).

Długość całkowita to 192 mm, czyli nie jest to duży nóż, jednak jego wielkość pozwala na wygodne noszenie i używanie w każdych warunkach. Oczywiście nie bez znaczenia jest dołączona pochwa wykonana z tworzywa sztucznego (Molded Polymer), którą możemy mocować albo przy pomocy dołączonego zestawu, albo przytroczyć ją za pomocą kawałka paracordu.
Niska waga noża (65 gramów, z pochwą 88 gramów) pozwala nosić nóż na szyi, co będzie przydatne zwłaszcza tam, gdzie nóż powinien być cały czas pod ręką (nie zakrywa go kurtka, bluza).

Obake to lekki i podręczny nóż, który z powodzeniem spełni swoje zadanie jako miejskie edc. Nie jest duży, a więc swoim wyglądem nie będzie budził sensacji, a ciekawy wygląd potrafi zaintrygować i zaciekawić. Nóż doskonale radzi sobie z codziennymi prostymi pracami, a niska waga całego zestawu pozwala dosłownie zapomnieć o jego posiadaniu.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą.

Żródła: burnleyknives.com