Tomahawk, czyli mała lekka siekierka z obuchem na stałe wpisała się w historię broni, a początki jej zastosowania można znaleźć oczywiście wśród Indian północnoamerykańskich. Ta niesamowicie groźna broń w dłoni doświadczonego wojownika potrafiła zadać bardzo ciężkie rany, a i mogła być wykorzystana jako broń miotana.
Prezentowany dzisiaj model to kopia legendarnego wręcz tomahawka zaprojektowanego ponad czterdzieści lat temu przez Petera LaGana, a która znalazła zastosowanie podczas wojny w Wietnamie.

Cold Steel bardzo wiernie odtworzył kultową broń i biorąc do ręki ich produkt można przekonać się, jak mocne i wytrzymałe jest to narzędzie.
Stalowa część wykonana została z chętnie używanej przez firmę stali węglowej 1055, która w procesie kucia otrzymała odpowiedni kształt, a następnie przeszła przez proces hartowania co nadało materiałowi odpowiednią twardość. Aby zabezpieczyć stal przed korozją, została ona w całości pokryta ciemnozielonym lakierem, który dodatkowo niweluje odbłyski światła.

Część przeznaczona do rąbania jest ostra, jednak nie spodziewajmy się spektakularnych efektów podczas rąbania drewna. Profil ostrza, a także krótka rękojeść wykonana z drewna orzesznika nie sprzyjają pracy w drewnie, chociaż w awaryjnych sytuacjach jakoś sobie poradzimy.

Obuch ostrza zakończony jest ostrym szpikulcem, który wyśmienicie nadaje się do przebijania. Nawet używając małej siły dłutowata końcówka bez problemu wbija się np. w karoserię samochodu, rozszczepia deski, a nawet rozłupuje skutecznie cegły.

Krótka rękojeść pozwala przełożyć na ostrze ogromną siłę podczas zamachu, czyniąc z hawka bardzo groźne narzędzie. Waga całości to około 555 gramów. Długość całkowita to około 344 milimetry, a długość samej głowni to 216 milimetrów.

W komplecie z toporkiem otrzymujemy skórzaną kaburę, która pozwala na bezpieczny transport.

Kabura jest bardzo wytrzymała, gdyż miast szycia zastosowano mocne metalowe nity.

Kaburę możemy założyć na pas, co umożliwia sporej szerokości szlufka. Oczywiście całość można również przytroczyć do plecaka, czy też oporządzenia, jeżeli dodatkowy ciężar nie będzie dla nas przeszkodą.

Cold Steel Vietnam Tomahawk to ciekawe narzędzie, które na pewno będzie fantastycznym gadżetem w kolekcji każdego miłośnika tzw. ery NAM (czyli okresu walki w Wietnamie). Oczywiście tomahawk świetnie nadaje się do rzucania, gdyż oba ostre końce pozwalają na celne i skuteczne rzuty. Po małym treningu praktycznie każdy rzut jest celny, więc możemy szlifować swoje umiejętności np. w celowaniu do tarczy. Hawk przyda się jako awaryjne narzędzie w pracach obozowych, chociaż na dłuższą metę na pewno nie zastąpi dedykowanej do pracy w drewnie siekiery.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą tomahawków różnych firm, w tym taktycznych toporków firmy SOG.