Glenn Klecker ma na swoim koncie wiele udanych projektów, w tym projekty podręcznych multi-tooli, nowoczesnych siekier i noży. Każdy jego projekt jest dopracowany i przetestowany, tak więc ostateczna produkcyjna wersja staje się pełnoprawnym narzędziem doskonale spełniającym swoje zadanie.
My dzisiaj przyjrzymy się składanemu nożowi (folderowi), który poza użytkowością zaskoczy nas ciekawym rozwiązaniem blokady i nietuzinkowym wyglądem.

Cordovan to średnich rozmiarów nóż składany do codziennego używania, któremu bliżej do męskiej biżuterii niż do klasycznego narzędzia. Ciekawie wyglądająca rękojeść zbudowana została z nierdzewnej stali i elementów z G10, przy czym całość okraszona została elementami w złotym kolorze. Dzięki temu nóż wygląda bardzo elegancko.

Klips Deep Carry umożliwia schowanie noża całkowicie w kieszeni, tak więc podczas noszenia foldera nie będzie on rzucał się w oczy. Dodatkowo klips możemy przełożyć tak, iż możemy wybrać sposób noszenia foldera Tip Up, bądź Tip Down (głownią w górę, bądź w dół).

Cordovan to tzw. Flipper, czyli głownię otwieramy przy pomocy specjalnego elementu będącego częścią głowni, potocznie nazywanego płetwą.

Dzięki dokładnemu wykonaniu każdej części i dopasowaniu ich do siebie, głownia otwiera się bardzo lekko mimo, iż na jej osi znajdują się klasyczne podkładki z fosforobrązu.

I tutaj na chwilę zatrzymamy się, aby dokładnie przyjrzeć się blokadzie. Blokada nosi nazwę Klecker Lock i jest autorskim projektem twórcy noża. Przypomina ona swoim działaniem klasyczną blokadę typu Back Lock, jednak zrezygnowano ze stalowej sprężyny biegnącej na grzbiecie rękojeści na rzecz sprężyny wykonanej bezpośrednio ze stalowych okładzin rękojeści. Zwalnianie blokady następuje po naciśnięciu ozdobnego złotego elementu na grzbiecie rękojeści. Rozwiązanie zaskakujące w swej prostocie doskonale zdaje egzamin i blokada pewnie trzyma głownię w pozycji otwartej, a zarazem jej zwolnienie nie wymaga przyłożenia dużej siły.

Głownia posiada wklęsły szlif, który w połączeniu z kształtem Drop Point daje nam bardzo użytkowe ostrze. Powierzchnia stali otrzymała satynowe wykończenie.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 98 mm
długość głowni – 73 mm
grubość głowni – 2,3 mm
długość całkowita – 171 mm
blokada – Klecker Lock
materiał głowni – 12C27MoV
wykończenie głowni – Satin
materiał rękojeści – stal/G10
waga – 101 g

Cordovan to ciekawy projekt, który sprawdzi się jako lekkie edc w warunkach miejskich. Folder doskonale nadaje się do prostych, precyzyjnych prac, tak więc będzie doskonałym pogromcą opakowań, sznurków, papieru, tektury, a i oczywiście bez problemu poradzi sobie z przygotowaniem kanapek. Nietypowy wygląd, niespotykana blokada i atrakcyjna cena to duże atuty tej sympatycznej konstrukcji.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z opisanym nożem, jak i wieloma innymi ciekawymi nożami składanymi!