Paracord w ostatnich latach stał się bardzo popularnym produktem, a to za sprawą wszechstronności zastosowania. Wytrzymała linka świetnie spełnia swoje zadanie w wielu sytuacjach, chociaż czasami jej użycie warto poddać rozwadze.
Paracord to produkt, który znany jest od lat jako tzw. „linka spadochronowa”, gdyż używano jej właśnie przy starszych spadochronach. Cienka, ale bardzo wytrzymała linka wykonana z nylonu doskonale radziła sobie z utrzymaniem czaszy spadochronu, a dodatkowo nie była podatna na splątanie. Jeszcze nie tak dawno (jakieś kilkanaście lat temu) można ją było kupić w sporych rolkach i w jedynym słusznym kolorze – białym.

Paracord zbudowany jest z otuliny wykonanej (w oryginale) z 32 splecionych pasemek, które po zapleceniu dają w miarę jednolitą i równą powierzchnię. Wewnątrz otuliny znajdują się luźne nitki rdzenia, których powinno być 7 sztuk.
Oryginalny paracord przy nazwie posiada oznaczenie 550 i jest to jego wytrzymałość pozwalająca wytrzymać obciążenie 550 funtów, czyli około 249,5 kilogramów. Sporo, ale warto tutaj pamiętać, iż mowa o obciążeniu statycznym!

Zastosowań takiej linki jest mnóstwo, a żeby dodatkowo podnieść atrakcyjność tego produktu, zaczęto produkować go w wielu kolorach.

Oczywiście nie trzeba było długo czekać, gdy na rynku pojawiły się linki wielobarwne, o ciekawych wzorach, a nawet świecące w ciemnościach.

No tak, kolory kolorami, ale tak naprawdę na czym polega fenomen tej linki?
Paracord to przede wszystkim mocny i wytrzymały sznurek, który sprawdzi się dobrze wszędzie tam, gdzie potrzebny jest sznurek. 😀
Bez względu na to, czy użyjemy go jako sznur do bielizny, linka do przywiązania oporządzenia, połączenie dowolnych elementów czy też ich zawieszenie, paracord sprawdzi się doskonale. Oczywiście cały czas należy pamiętać, iż jest to tylko nylonowa rurka z luźnym rdzeniem, która wielkich obciążeń nie wytrzyma.
Nie ma co tutaj eksperymentować i wszelkie próby używania paracordu np. do wspinania, wieszania większych ciężarów, czy też wykonywanie połączeń pracujących po prostu się nie sprawdzi! Mimo podawanej wytrzymałości lepiej nie ryzykować swoim zdrowiem czy życiem. Istnieje na rynku wielu wyspecjalizowanych producentów fachowych lin i linek, które mają atesty i do profesjonalnych zastosowań będą zdecydowanie lepsze od paracordu.
Dużą zaletą paracordu jest to, iż w miarę zapotrzebowania możemy używać linki z rdzeniem, albo łatwo tego rdzenia możemy się pozbyć, co daje nam mocny i podatny na ściskanie materiał. Paracord można dowolnie ciąć, przypalać końcówki aby się nie strzępiły, można go rozczesać, doszywać i doklejać. Ilość możliwości jest praktycznie nieograniczona.
A zatem do czego paracord się nadaje? Otóż lista zastosowań jest długa!
Paracord idealnie nadaje się do wyplatania wszelkiego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Począwszy od breloków do noży, breloków do kluczy, poprzez tzw. survivalowe bransolety, uchwyty plecaków, pasy do spodni, uchwyty do zamków błyskawicznych, a nawet makramy.

Paracord doskonale nadaje się na oploty rękojeści noży,toporków i innych narzędzi. Można nim opleść kable dla ich wzmocnienia, albo wypleść awaryjną torbę. Można z niego wyplatać praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. I wszystko w dowolnym kolorze!

Do paracordu można dokładać koraliki, ozdobniki, karabińczyki, sprzączki i klamry, personalizując każdy wykonany gadżet. O, chociażby wzorem firmy Victorinox do bransolety wykonanej z paracordu można doczepić bardzo efektowny zegarek!

Paracord nie jest materiałem idealnym, jednak zastosowań dla niego każdy znajdzie sporo. To efektowny i tani materiał, który pozwala na spersonalizowanie różnego rodzaju przedmiotów i nadania im unikatowego charakteru. Poza tym, jest to jednak bardzo wytrzymała linka, która przydać się może w wielu sytuacjach, a więc warto w swoim ekwipunku mieć awaryjne kilka metrów. Chociaż lepiej jest mieć kilkadziesiąt. 😀

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z bogatą ofertą kolorystyczną paracordu, a także innymi produktami typu nanocord i microcord. Poza tym, w stałej ofercie znajdą Państwo efektowne dodatki np. metalowe czaszki i zawieszki.

Źródło: en.wikipedia.org, victorinox.com