Historię firmy Marttiini przedstawialiśmy już na naszej stronie przy okazji omawiania produktów fińskiego producenta (MARTTIINI czyli skandynawska tradycja).
Dzisiaj prezentujemy jeden z flagowych produktów firmy, a mianowicie nóż do filetowania.

Pełna nazwa noża to Marttiini Minifiletti Classic 4, gdyż długość głowni wynosi zaledwie 4 cale, czyli około 101 milimetrów. I mimo, iż jak na nóż o stałej głowni jest to dość mało, jednak nóż ten potrafi zdziałać naprawdę wiele.

Z założenia jest to oczywiście nóż do filetowania ryb na co jednoznacznie wskazuje charakterystyczna wąska i odpowiednio giętka głownia. Nóż podczas pracy lekko można wyginać, co pozwala na lepszą kontrolę głowni, która przekłada się na lepsze efekty cięcia.
Głownia wykonana została ze stali nierdzewnej (INOX), która nie jest za wysoko hartowana aby właśnie jedną z jej właściwości była odporność na lekkie wyginanie.

Grubość głowni to zaledwie 1,7 milimetra, co pozwoliło na uzyskanie cienkiej i niezwykle ostrej krawędzi tnącej. Głownia naprawdę jest bardzo ostra i praca nią jest lekka i przyjemna.
Nóż to tzw. hidden tang, czyli odcinek stali za glownią przechodzi w integralny trzpień przechodzący przez całą rękojeść, a następnie zostaje zabezpieczony odpowiednim metalowym elementem. Rozwiązanie takie ma wielu zwolenników, gdyż przede wszystkim daje użytkownikowi lżejszy nóż w porównaniu do klasycznego noża o budowie full tang.
Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest delikatność ostrza, które wyśmienicie sprawdzi się podczas cięcia, ale zawiedzie nas np. przy próbach wyłamywania.

Rękojeść składa się z trzech elementów, czyli przedniej i tylnej skuwki oraz elementu wykonanego z drewna brzozy. Brzoza doskonale nadaje się jako materiał na rękojeści noży, gdyż jest wytrzymała, a przy tym bardzo lekka, więc nie zwiększa niepotrzebnie wagi noża.
Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, zostało ono pomalowane bezbarwnym lakierem.

Długość rękojeści to 103 milimetry, a więc tak kompaktowe rozmiary pozwalają cieszyć się bardzo niską wagą, gdyż sam nóż waży zaledwie 32 gramy!
W komplecie z nożem otrzymujemy tradycyjną kaburę, która uszyta została z jednego kawałka skóry, a następnie ozdobiona wytłoczeniami. Dołączona szlufka pozwala założyć kaburę na pas i wygodnie, a przed wszystkim bezpiecznie nosić zestaw. Kabura jest bardzo solidna, a dodatkowo wzmocniono ją wkładką z tworzywa sztucznego.

Warto tutaj wspomnieć, iż waga noża z kaburą to zaledwie 62 gramy, a więc to naprawdę niebywale lekki nóż.

Minifiletti to z założenia nóż do filetowania, ale doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bardzo ostre i nieduże ostrze. Nóż bez problemu radzi sobie w kuchni i przygotowanie przy jego pomocy posiłku nie jest wyzwaniem. Prace „biurowe”, czyli praca w papierze, tekturze, otwieranie wszelkich opakowań, cięcie folii, taśm, linek, sznurków to również zadania, przy których Minifiletti sprawdzi się wyśmienicie. W terenie bez problemu przygotujemy posiłek, naostrzymy kij, postrugamy, a nawet porzeźbimy w drewnie, oczywiście w granicach rozsądku. Tak naprawdę to świetny nóż do wszystkiego, który sprawdzi się jako ciekawe edc, mając dodatkowo piękny skandynawski klimat.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o skandynawskiej duszy!