Rzucanie nożami jest ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu, zwłaszcza, iż trenowanie rzucania najlepiej prowadzi się na świeżym powietrzu.

Noże do rzucania to charakterystyczna grupa, którą wyróżnia projekt i konstrukcja. Zaprojektowane tylko do rzucania, przez co często mają podwójny szlif, ułatwiający wbijanie w drewno. W ofercie znajdziemy noże dla początkujących amatorów rzucania, charakteryzujące się prostą budową i brakiem okładzin, które przy nieprawidłowym rzucaniu szybko uległy by zniszczeniu. Są oczywiście noże dla osób obeznanych w temacie, z rękojeściami z oplotem, bądź też z klasyczną, pełną rękojeścią.

Różnorodność modeli pozwala na dobranie noża zarówno pod względem kształtu, jak i wagi. Im cięższy nóż, tym łatwiej będzie nim miotać na większe odległości.

Często dla bezpieczeństwa rzucającego, w trosce o jego dłonie, krawędzie tnące nie są doprowadzone do stanu ostrości roboczej, gdyż ostra jak brzytwa krawędź tnąca szybko mogłaby przyczynić się do skaleczeń! Dlatego przy rzucaniu nożami musimy zachować podstawowe przynajmniej zasady BHP.