Bardzo ciekawą grupą narzędzi są noże ratownicze. Przeznaczone do pracy w sytuacjach krytycznych i z myślą o nich właśnie zaprojektowane. Noże ratownicze to bardzo często małe „kombajny”, które poza głownią do cięcia, posiadają dodatkowe narzędzia niezbędne przy pracy.

Ząbkowane głownie pozwalają na szybkie cięcie wszelkich materiałów, a częsty brak ostrego czubka sprzyja zapobieganiu przypadkowym skaleczeniom przy rozcinaniu odzieży na osobie poszkodowanej. Na rękojeści możemy spotkać charakterystyczne wycięcie, dzięki któremu łatwiej przecinać pasy bezpieczeństwa w samochodach, a także cienkie linki.

Dodatkowo wiele noży ratowniczych wyposażonych jest w tzw. glass breaker, czyli zbijak do szyb, dzięki któremu możemy dostać się np. do wnętrza auta i rozpocząć czynności ratownicze. Zbijak wykonywany jest bardzo często z węglików spiekanych, dzięki czemu jego twardość (a także umiejętne użycie), pozwala na szybkie zbicie szyb.

Do noży ratowniczych zalicza się również tzw. rescue hook, czyli haki przeznaczone tylko do cięcia pasów i linek. Te małe i proste narzędzia powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego samochodu, podobnie jak warto mieć w samochodowej skrytce nóż ratowniczy, który okaże się niezbędny w najmniej oczekiwanym przez nas momencie (oby nigdy).