Gdy potrzebujemy małego noża, który cały czas jest pod ręką, tudzież np. latem nie mamy jak nosić noża na pasie, bądź w kieszeni, możemy wybrać ciekawy nóż noszony na szyi, tzw. neck.

Są to małe i lekkie zazwyczaj noże, których budowa pochwy pozwala na użycie łańcuszka kulkowego, paracordu, bądź też klasycznej „smyczy” i wygodne noszenie na szyi. Taki sposób noszenia jest o tyle wygodny, iż podczas np. wędrówki w terenie, nóż mamy cały czas na wierzchu, gotowy do użycia, a jego niska waga nie powoduje dyskomfortu w noszeniu i przekraczania wagi naszego wyposażenia. Oczywiście zakres prac jakie możemy wykonać takimi nożami jest ograniczony ich wielkością, jednak bez problemu dadzą sobie radę z całym szeregiem prac, począwszy od banalnego czyszczenia paznokci, poprzez cięcie linek, taśm, opakowań, a na struganiu drewna skończywszy. Jednak należy pamiętać, iż są to noże będące bardziej uzupełnieniem pełnowymiarowego noża, którego nie zastąpią.

Noże noszone na szyi doskonale sprawdzają się w mieście, schowane pod koszulą, koszulką, gotowe do pracy w każdej chwili.

W zależności od własnych upodobań, możemy nosić nóż z rękojeścią z okładzinami (co podniesie komfort pracy), a gdy jednak chcemy jak najbardziej zmniejszyć wagę zestawu, wówczas wybierzemy nóż bez okładzin.

 

M-TECH z ciekawą i bardzo wygodną rękojeścią. Pochwa z kydeksu z łańcuszkiem do noszenia na szyi.

 

HELION firmy NEMESIS KNIVE to piękny nóż z doskonałej stali VG-10 i pochewką z kydeksu. Mimo swych małych rozmiarów, doskonale leży w dłoni i pozwala na wykonanie wielu prac.

 

BenchMark BMK045 świetnie sprawdzi się przy cięciu różnych materiałów na płaskiej powierzchni. Rękojeść z okładzinami daje pewne oparcie dla trzech palców. Pochewka z kydeksu z łańcuszkiem kulkowym.

 

Mały i bardzo lekki neck, który doskonale sprawdzi się przy drobnych pracach (cięcie papieru, folii, itp.)

 

Neck MEYERCO z dużą rękojeścią ozdabianą tropami.

 

Neck WINDFANG firmy CONDOR TOOL&KNIFE to mały i lekki nóż ze stali węglowej, pokryty powłoką antykorozyjną.