Smith & Wesson w ofercie ma wiele ciekawych noży, jednak w oko wpadł mi szczególnie jeden model, a mianowicie składany sztylet oznaczony jako CK114.

Długa i wygodna rękojeść (125 milimetrów) składa się ze stalowych linerów, na których umieszczono okładziny z G10 frezowanego w efektowny wzór i posiadającego teksturowanie, dzięki czemu chwyt staje się pewniejszy. Smaczku dodaje również wpasowane w G10 sporych rozmiarów logo firmy, które znajduje się tylko na jednej stronie, gdyż na drugiej umieszczono klips pozwalający na noszenie noża w kieszeni.

Wielkość i umiejscowienie klipsa pozwolą na wygodne noszenie noża, a wystająca z kieszeni końcówka rękojeści daje możliwość pewnego chwytu podczas wyciągania go z kieszeni. Klips zamontowany jest w pozycji Tip-Up, co ma znaczenie przy otwieraniu głowni.

Głownię otworzyć można na dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście otwieranie przy pomocy zamocowanego kołka, a drugi to wykorzystanie umieszczonej na głowni płetwy (flipper), która doskonale pełni rolę tzw. Wave, który jako pierwszy w swoich nożach wprowadził Ernest Emerson. Wyciągając nóż z kieszeni, płetwa blokuje się o jej krawędź powodując otwarcie głowni. Przy pewnej wprawie i treningu, jednym płynnym ruchem wyciągamy nóż z kieszeni z otwartą głownią.

Głownia o długości 101 milimetrów wykonana została z nierdzewnej stali 400 Series i położono na niej szlif tylko do połowy wysokości. Górna krawędź głowni posiada tylko fałszywe ostrze, więc mimo wyglądu sztyletu, głownia bardziej skłania się w kierunku klasycznego foldera. Ciekawym elementem jest zbrocze biegnące przez całą długość głowni, które usztywnia ją, a dodatkowo odchudza jej wagę.

Blokada otwartej głowni to Linerlock, który w tym wypadku posiada ciekawe rozwiązanie, a mianowicie został powiększony o fragment stali który stanowi wygodną rampę do położenia kciuka i odblokowania. Jest to proste, ale bardzo wygodne rozwiązanie, a korzystanie z niego ułatwia dodatkowo teksturowanie tego elementu.

Świetna mechanika otwierania i wygodna rękojeść powoduje, iż bardzo szybko można się do noża przyzwyczaić i z powodzeniem używać jako EDC. Niska waga (około 105 gramów) pozwala na wygodne noszenie i nie obciąża kieszeni spodni. Jest to doskonały nóż przy bardzo atrakcyjnej cenie.
A jeżeli uznamy, iż 101 milimetrów głowni to za mało, wówczas możemy sięgnąć po większy model, oznaczony CK114L.

Model ten to powiększona wersja poprzednika. Długość rękojeści w tym wypadku to 152 milimetry, a długość głowni wynosi 125 milimetrów. Oczywiście wzrasta również waga i wynosi ona około 150 gramów, co nadal jest niską wagą przy tak dużym nożu.

Ciekawym elementem jest klips, gdyż nie jest to dokładnie ten sam wzór co w mniejszej wersji, ale jego powiększona proporcjonalnie wersja. Wygląda to bardzo elegancko i dodaje smaczku całości.

Oczywiście w większej wersji nie zmienił się system otwierania (kołek/flipper) a i blokada Linerlock posiada wspomnianą rampę z teksturowaniem – oczywiście w większym rozmiarze.

Większa wersja robi naprawdę wrażenie, gdyż długość noża po otwarciu to aż 280 milimetrów, podczas gdyż długość mniejszego to 225 milimetrów.

Model CK114 bez problemu możemy nosić i używać jako nóż codziennego użytku, a większy CK114L wymagać będzie od nas posiadania trochę głębszej kieszeni. Najlepszym wyborem jest posiadanie obu modeli i wybieranie do pracy tego, który lepiej spełni nasze oczekiwania i rzecz jasna zmieści się w kieszeni spodni! 😀

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży!