Jakiś czas temu w ofercie firmy CRKT pojawił się bardzo ciekawy składany nożyk, a mianowicie Squid. Za projekt odpowiedzialny jest raczej mało znany knifemaker, Lucas Burnley.

Oczywiście wersja produkcyjna została stworzona na podstawie modelu custom, który Burnley wykonuje w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych.

Model z oferty CRKT zachowuje kompaktowe wymiary (około 115 milimetrów po otwarciu), a jednocześnie jest konstrukcją bardzo mocną i wytrzymałą. Połączenie stalowych okładzin i krótkiej, lecz grubej głowni pozwoliło uzyskać folder o dobrych parametrach tnących, a zarazem o dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Można śmiało powiedzieć, iż jest to mały czołg, który nie będzie się bał żadnej pracy.

Głownia o długości 58 milimetrów wykonana została z popularnej wśród wielu firm stali nierdzewnej 8Cr13MoV. Nie jest to może stal z najwyższej półki, ale bez problemu spełnia swoje zadanie, a jednocześnie pozwala na łatwe ostrzenie. Poza tym, wpływa zdecydowanie na atrakcyjną cenę noża, co nie jest bez znaczenia.
Wysoki, bo do 3/4 głowni szlif wklęsły pozwala na łatwe cięcie i nie będzie stanowił problemu przy codziennym używaniu. Grubość głowni to około 2,8 milimetra, co przy krótkiej klindze nadało efekt „pancerności”.

Otwieranie głowni odbywa się przy pomocy dwustronnego kołka, którego wielkość pozwala na łatwe operowanie. W połączeniu z dobrą mechaniką otwieranie i zamykanie odbywa się szybko i płynnie.

Rękojeść wykonana została również z nierdzewnej stali (2Cr13), co powoduje, iż waga całego noża to około 98 gramów. Nie jest to może mało, ale przy tak kompaktowych rozmiarach szybko się zapomina, iż ma się nóż przy sobie.
Blokadą otwartej głowni jest klasyczny Framelock, który w tym wypadku trzyma głownię bardzo sztywno i mocno. Krótkie ramię blokady zdecydowanie zapiera się o tylną część głowni, dzięki czemu wzrasta nasze bezpieczeństwo. Praktycznie nie ma możliwości, by przy prawidłowych użytkowaniu blokada mogła przypadkowo zawieść.

Na rękojeści znajduje się klips, dzięki któremu możemy przenosić nóż na krawędzi kieszeni. Klips nie jest przekładalny i zamontowany został tak, iż nóż nosimy w pozycji Tip-Up.

Bardzo ciekawie wygląda szczątkowy spacer, który poza usztywnieniem końca rękojeści daje nam także możliwość przełożenia paracordu. Wygląda to bardzo ciekawie i jest swego rodzaju „smaczkiem” w całości.

Firma CRKT wypusciła ten sympatyczny nóż w dwóch wersjach. Pierwsza to srebrny model z wykończeniem Stonewash oznaczona numerem 2490, a druga to z kolei wersja z czarnym pokryciem i wykończeniem Stonewsh, oznaczona numerem 2490KS.

Squid to bardzo użytkowy folder, który mimo małych rozmiarów dla wielu będzie świetnym wyborem na nóż do codziennego używania. Doskonały pogromca kartonów, kopert, zszywek, opakowań, sznurków i taśm. Bez kłopotów ponacinamy nim kiełbaski na grilla, czy też pomoże zastrugać kij do kiełbaski na ognisko. Świetnie sprawdzi się przy amatorskim rzeźbieniu łódek z kory, czy też struganiu drewnianej łyżki w terenie. Mocniejszy niż zwykły scyzoryk, z rozmiarami pozwalającymi nosić go praktycznie wszędzie.

CRKT Squid to również ciekawa propozycja na prezent, gdyż idealnie płaska powierzchnia rękojeści świetnie nadaje się do nałożenia grawerunku przy pomocy lasera, czyniąc z niego niepowtarzalny i dedykowany prezent.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży CRKT, a także innych wiodących na rynku firm!

Źródło:
burnleydesign.com