Tradycja, prostota, ale przede wszystkim olbrzymia użytkowość spowodowała, iż noże te od lat nie ewoluują za bardzo i nadal wytwarzane są w swoich pięknych i klasycznych formach. Świetnym przykładem firmy produkującej doskonałe noże skandynawskie jest MARTTIINI z Finlandii.

Założycielem firmy był Janne Marttiini, który już jako 17 letni młodzieniec pracował we własnej kuźni, wytwarzając przedmioty codziennego użytku (m.in. sierpy, kosy oraz metalowe elementy sań). W 1928 roku założył fabrykę w miejscowości Rovaniemi, która zajęła się również wytwarzaniem noży. Wysoka jakość produktów pozwoliła mu w 1932 roku zaistnieć na wystawie rolniczej, gdzie jego noże uznane zostały na najostrzejsze. Nagroda przyznana na wystawie zaowocowała również zamówieniem na jego produkty, co pozwoliło na rozbudowanie zakładu i zatrudnienie większej ilości pracowników. Częsciowo zniszczona w 1944 roku fabryka została szybko odbudowana po wojnie i produkcja ruszyła pełną parą.
Po przejściu Janne na emeryturę, nadzór nad zakładem sprawował jego syn Toivo, który kontunuował misję ojca, a także starał się o rozwój firmy, wprowadzając chociażby na rynek USA świetne noże do filetowania. Można śmiało mówić, iż firm J. Marttiini Knife Factory była pionierem w handlu zagranicznym i w latach sześćdziesiątych otrzymała nawet nagrodę za wybitne osiągnięcia w eksporcie.
W 1969 roku fabryka przeniosła się do nowej lokalizacji w dzielnicy przemysłowej, a w roku 1970 wyprodukowany został milionowy egzemplarz noża do filetowania.
Młodszy brat Toivo Lauri Marttiini przejął zarządzanie firmą w 1975 roku, jednak w 2001 roku stanowisko dyrektora objął Päivi Ohvo wybrany przez zarząd firmy.
W 2005 roku cały kapitał zakładowy firmy sprzedany został nowemu właścicielowi – Rapala VMC Group. Jednak mimo zmiany właściciela, nie zmienił się asortyment firmy i klasyczne noże produkowane i sprzedawana są do dzisiaj, pod nazwą „noże tradycyjne”.
Te piękne noże, nawiązujące do starych modeli to esencja noża skandynawskiego. Dobra stal, niski szlif, rękojeść z brzozy (bądź czeczoty brzozowej), a do tego prosta skórzana pochwa. Całość często uzupełnia ciekawy grawerunek na głowni oraz tłoczenia na skórze.

Oczywiście firma Marttiini nie zostaje w tyle za konkurencją, dlatego w jej ofercie pojawiły się również noże z nowoczesnych materiałów i o różnej formie. Chociażby świetne noże myśliwskie, które często posiadają głownie pokryte powłoką, która zwiększa odporność głowni na korozję, a dodatkowo zmniejsza tarcie podczas pracy. Wprowadzone zostały również opatentowane wzory jelców chroniących dłoń, co podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy. Dodatkową nowością jest zastosowanie gumy na rękojeści, co zapobiega ślizganiu się jej w dłoni, a dodatkowo pozwala na mycie noży w zmywarce.

Osobny i ważny dla firmy dział stanowią noże do filetowania. Tutaj również znajdziemy zarówno modele nawiązujące do tradycyjnych wzorów, jak i produkcje z nowoczesną linią materiałów. Spotkać tutaj można również noże, które posiadają pochwy wykonane z tworzyw sztucznych, co pozwala na ich kontakt z wodą bez obaw o zniszczenie.

Ciekawą propozycją są noże z grupy Outdoor. Przeznaczone do pracy w terenie zarówno duże noże do rąbania, jak i mniejsze modele pozwalające na struganie drewna, czy też przyrządzanie posiłku. Znajdzie się tutaj nawet specjalistyczny nóż do zbierania grzybów!

Świetnym pomysłem są również noże dla dzieci. Można znaleźć tutaj model bez ostrego czubka, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo używania, podobnie jak zastosowane we wszystkich modelach jelce. Dodatkowo wielkości noży dopasowane są do mniejszej i słabszej dłoni.

Poza powyższymi nożami, firma Marttiini zajmuje się również wytwarzaniem noży kuchennych. Tutaj rozmywają się skandynawskie standardy i pojawiają się noże o typowo japońskiej linii (Santoku), jak i klasyczne noże szefa kuchni, noże do warzyw, do siekania, do pieczywa, do steków, a także inne pomocne w kuchni akcesoria.

Nóż może być pięknym podarunkiem, więc nie można zapomnieć o nożach, które firma produkuje na specjalne okazje. Piękne modele doskonale nadające się na prezent, często przekazywane jako unikatowa pamiątka, bądź wyjatkowy prezent podczas uroczystości. W tej serii stosuje się różne techniki zdobień, a i często pojawia się piękny damast, poroże, czy też elementy nawiązujące do fińskiej fauny odlewane w brązie.

Najnowsza grupa produktów to noże składane. Jest to bardzo ciekawa seria, łącząca w sobie tradycję skandynawskiej głowni i świetnie zaprojektowanej i wykonanej rękojeści. Dopracowanie elementów i dbałość o wykonanie pozwoliła na stworzenie pięknej serii, która doskonale nadaje się zarówno na klasyczne miejskie edc, jak i bez problemu sprosta wielu wyzwaniom w terenie.

Całość uzupełnia seria ostrzałek, które pozwolą na naostrzenie każdego noża. Znajdziemy tutaj zarówno klasyczne osełki z naturalnego kamienia, jak i nowoczesne diamentowe ostrzałki oraz stalki do podostrzania noży kuchennych i noży do filetowania.
Jak widać, oferta firmy jest ogromna! Ilość modeli jest bardzo duża i bez problemu każdy znajdzie nóż odpowiadający indywidualnym preferencjom, a także odpowiedni do określonej pracy. Noże firmy Marttiini to doskonałe narzędzia, które sprawdzają się w wielu zadaniach, mimo swej prostej i niewyszukanej budowy. Lata doświadczeń pozwoliły znaleźć „złoty przepis” na projektowanie noży, a rozwój parku maszynowego i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i materiałów dały ogromne pole do działania. Tak jak niektóre modele wydawać się mogą bardzo proste i mało efektowne, tak nie można odmówić im użytkowości, a przecież nóż to przede wszystkim narzędzie.

Zapraszamy serdecznie do naszego sklepu, gdzie będą mogli Państwo zapoznać się zarówno z nożami firmy Marttiini, jak i innymi ciekawymi pozycjami dostępnymi w naszej szerokiej ofercie.

Żródło:
marttiini.fi